Wypadek w miejscu pracy – czy nagrania z monitoringu są potrzebne?

Wypadek w miejscu pracy – czy nagrania z monitoringu są potrzebne?

5 marca 2020 0 By Anna Szafrańska

Monitoring w miejscu pracy nie jest w dzisiejszych czasach niczym niezwykłym ani rzadko spotykanym. Montaż kamer w biurze czy w fabryce poprawia bezpieczeństwo, chroni przed włamaniami i kradzieżami, a także pozwala na weryfikację wielu sytuacji, których nie widzieliśmy na żywo. Jedną z nich może być wypadek przy pracy.

Wypadki przy pracy zdarzają się zarówno w magazynach, zakładach produkcyjnych, jak i w biurach. Praktycznie w każdym miejscu może nam się przytrafić nieszczęśliwa sytuacja, która wyłączy nas na pewien czas z życia zawodowego i spowoduje wiele komplikacji zdrowotnych. Bardzo często wypadki przy pracy są kwestionowane zarówno przez pracodawców, jak i przez różnego rodzaju urzędników. Często też trudno jest znaleźć winnego. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest przejrzenie nagrań z monitoringu. Oczywiście, pod warunkiem, że taki istnieje i obejmuje miejsce zdarzenia.

Monitoring wyjaśni nieścisłości.

Wypadki przy pracy rządzą się swoimi prawami – powinny być natychmiast zgłoszone inspekcji pracy, a osoby poszkodowane mogą liczyć na zwolnienie lekarskie ze stuprocentowym wynagrodzeniem. Zdarza się, że pracodawcy kwestionują wypadki przy pracy bądź też inspekcja pracy czy policja potrzebuje materiału dowodowego do prowadzonego postępowania. Wiele wypadków bierze się często z rażącego zaniedbania samych pracowników. Czasem zdarzają się też sytuacje, w których pracownik sam robi sobie krzywdę, aby wyłudzić odszkodowanie czy rentę powypadkową. Kamery w takich sytuacjach są doskonałym wsparciem. Na monitoringu można przejrzeć cały przebieg zdarzenia i ocenić, jak było faktycznie. Monitoring w razie wypadku przy pracy chroni interesy zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Pozwala dokładnie zweryfikować to, co mówią uczestnicy i świadkowie zdarzenia, a także szybko namierzyć wszelkie kłamstwa czy nieścisłości w zeznaniach. Warto więc inwestować w monitoring, szczególnie w okolicach tych maszyn, urządzeń czy narzędzi, które mogą być dosyć niebezpieczne i wymagają szczególnej ostrożności w trakcie codziennej obsługi.

Trzeba inwestować w dobre rozwiązania

Monitoring w miejscu pracy może się więc przydać do różnych celów, także tych związanych z wyjaśnianiem wypadków przy pracy. Zanim zdecydujemy się na zamontowanie kamer i innych systemów alarmowych, warto dokładnie rozejrzeć się na rynku tego rodzaju produktów. Do wyboru mamy bowiem całe mnóstwo rozwiązań pochodzących od różnych producentów. Doskonałą opcją, która cieszy się dużą popularnością w ostatnim czasie, jest monitoring IP, który ma o wiele więcej zalet niż klasyczne systemy przewodowe. Nagrywa w o wiele lepszej jakości, pozwala na ustawianie wielu dodatkowych funkcji, można go bez problemu zamontować bez konieczności prowadzenia przewodów. Na https://www.genway.pl/ można znaleźć wysokiej jakości urządzenia, wśród których każdy właściciel firmy z pewnością znajdzie coś na miarę swoich potrzeb.