Pomoc prawna adwokata – kiedy jest potrzebna?

Pomoc prawna adwokata – kiedy jest potrzebna?

28 kwietnia 2021 0 By Redakcja

Istnieje szereg spraw, których załatwienie wymaga wsparcia prawnika. Nawet w pozornie błahych przypadkach lepiej skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym. Dzięki temu można uniknąć wielu przykrych sytuacji. Należy pamiętać, że nieznajomość prawa lub jego błędna interpretacja nie zwalniają od odpowiedzialności.

Dostępność usług prawnych

W każdym średniej wielkości mieście można znaleźć przynajmniej kilku prawników. Dobrym tego przykładem będzie miejscowość Chełm, w którym mieści się siedziba kancelarii adwokata, który od wielu lat udziela porad prawnych mieszkańcom tego miasta. W większych metropoliach swoje siedziby mają również najbardziej uznane kancelarie prawnicze. Cieszą się one największą renomą, jednak koszty ich obsługi często są bardzo wysokie.

Dobrą praktyką jest skorzystanie z pomocy mecenasa, którego rekomenduje znajoma osoba. Tym bardziej, jeżeli osobiście korzystała ona z jego usług, a jej problem znalazł pozytywne rozwiązanie. Można na wstępie powiedzieć prawnikowi, kto go polecił. To na pewno dobry wstęp do udanej współpracy.

Jeżeli nikt ze znajomych nie zna dobrego adwokata, warto poczytać opinie w Internecie. Klienci coraz częściej dzielą się swoimi doświadczeniami. Również na temat usług prawnych. Dobrze też przejrzeć strony kilku lokalnych kancelarii adwokackich. Poczytać umieszczone na nich treści. Pomoże to wybrać w sposób świadomy mecenasa, który wyda się adekwatny do konkretnej sprawy. Pod względem doświadczenia, stażu pracy oraz dziedzin, w których się specjalizuje.

Dostępność usług prawnych jest więc co najmniej zadowalająca. Stosunkowo łatwo znaleźć adwokata. Większość z nich jest jednak obłożona pracą. Dlatego najlepiej umawiać się odpowiednio wcześniej. Co najmniej z kilkudniowym wyprzedzeniem. W razie potrzeby skorzystać można również z konsultacji w formie telefonicznej.

Najczęstsze sytuacje, w których może pomóc prawnik

Rozwód i podział majątku

W tym przypadku pomoc i porady udzielane przez prawnika będą nieodzowne. Nawet w przypadku, kiedy obydwoje małżonków zgodnie postanawia się rozwieść bez orzekania o winie. Należy bowiem przygotować i złożyć pozew rozwodowy. Pomoc prawnika jest niezastąpiona tym bardziej w sytuacjach konfliktowych. Gdy mąż i żona podejmują bezwzględną walkę o majątek i opiekę nad dziećmi. 

Odszkodowania

W wyniku niefortunnego wypadku każdy może odnieść uszczerbek na zdrowiu. Wówczas od razu należy zwrócić się bezpośrednio do adwokata bądź radcy prawnego. Lepiej wystrzegać się firm pomagających w uzyskaniu odszkodowań. Ich pomoc jest bowiem mocno ograniczona, a prowizje wygórowane. Niekiedy osiągają nawet 30% kwoty odszkodowania. Inaczej jest w przypadku prawników, którzy pobierają opłaty zgodne z góry ustalonym cennikiem. Prawo zakazuje im bowiem naliczania sobie wynagrodzeń prowizyjnych. 

Sprawy karne

Owszem, mogą dotyczyć osób, które świadomie i z premedytacją dopuszczały się przestępstw. Czasami też zdarzają się przypadki łamania prawa w dobrej wierze (np. zabranie psa właścicielowi, który się nad nim znęca) albo w wyniku błędu (nieumyślne spowodowanie wypadku). Bywa, że dochodzi też do niesłusznych oskarżeń w wyniku błędów śledczych. Im lepszy obrońca, tym większe szanse na uniknięcie najwyższego wymiaru kary. Doświadczony pełnomocnik, często jest w stanie doprowadzić do umorzenia postępowania lub zasądzenia wyroku w zawieszeniu.