Dlaczego warto biegać?

Dlaczego warto biegać?

4 marca 2020 0 By Redakcja

Powodów jest wiele – dla utraty zbędnej tkanki tłuszczowej, wzmocnienia mięśni, pokonania swoich słabości, czy po prostu dla lepszego samopoczucia. To tylko najczęstsze przesłanki by zacząć biegać i poprawiać kondycję organizmu już dziś. Wystarczy 30 minut aktywności fizycznej dziennie, aby odmienić swoje życie na zawsze.

Zapomnij o wymówkach

Nie chce mi się. Nie mam czasu. Pada deszcz. Jestem zmęczony. Te stwierdzenia umieść na zakazanej liście. Inaczej nigdy nie zmienisz swojego siedzącego trybu życia. Treningu nie odkładaj na później. Zacznij ćwiczyć, a przy odrobinie mobilizacji będziesz chciał coraz więcej, szczególnie gdy pojawią się efekty. Będzie to rekompensata włożonego trudu. Wiele osób decyduje się na przygodę z bieganiem ponieważ nie wymaga dużego nakładu finansowego. Wystarczy posiadać odpowiednie obuwie i strój. Dodatkową motywacją może być używanie aplikacji w telefonie zbierającej dane o wysiłku. Staraj się za każdym razem osiągać lepsze rezultaty i dziel się nimi wśród swoich znajomych. Rywalizacja to jedyny i legalny rodzaj dopingu jaki powinno się stosować.

Przygotuj efektywny plan

Odpowiednio skonstruowany plan ćwiczeń to klucz do sukcesu. Zajrzyj do internetu, aby poznać wskazówki bardziej doświadczonych osób. W pierwszej kolejności oceń swoją kondycję. Osobom zaczynającym przygodę z bieganiem radzę wyznaczać małe cele. Nim wystartujesz pamiętaj o rozgrzewce. Rozciąganie jest bardzo ważnym elementem, aby nie nabawić się kontuzji. To jednak nie wszystko. Nawyki żywieniowe mogą mieć istotny wpływ na efektywność wysiłku, jak i sam przebieg. Wskazane jest ograniczenie tłustych posiłków (w szczególności stołowania się w fast foodach) i korzystania z używek. Nie należy biegać z pełnym żołądkiem. Ostatni pokarm przyjmij co najmniej dwie godziny przed. Cały czas pamiętaj o wodzie i utrzymuj odpowiedni poziom nawodnienia.

Gdzie można biegać?

Praktycznie wszędzie. Biegać można gdzie tylko się da – po parku, lesie, czy ulicy. Najbardziej komfortowym miejscem jest las. W ciepłe letnie dni drzewa ochraniają przed słońcem, świeże powietrze zachęca do kontynuowania truchtu, a kontakt z przyrodą cieszy oko. Plany może pokrzyżować jedynie deszcz. Jednak jest na to rozwiązanie. Jeśli polubisz bieganie, zastanów się nad zakupem bieżni do swojego mieszkania. Uzyskasz sposobność treningu bez względu na porę i warunki panujące na zewnątrz. W ostateczności rozważ ewentualność nabycia karnetu na siłownię.

Pozytywny wpływ wysiłku fizycznego na ciało

Bez wątpienia odczujesz je tuż po zakończeniu pierwszego treningu. Mowa oczywiście o rozluźnieniu i poprawie nastroju. Podczas jakiejkolwiek aktywności fizycznej mózg zacznie wydzielać endorfiny, które są odpowiedzialne za dobry nastrój. Tym samym wzmocnisz swoją psychikę, a poprzez modelowanie sylwetki pozbędziesz się ewentualnych kompleksów. Co więcej, uprawianie tego sportu zaleca się osobom cierpiącym na depresję. Zaledwie 15-minutowy trucht wystarczy, aby z sukcesem zacząć spalać pierwsze kalorie. Kwestia wizualna to nie wszystko. Twoje serce stanie się mocniejsze, a wydolność krążeniowo-oddechowa ulegnie znacznej poprawie. Niech czas na ćwiczenia będzie tylko dla Ciebie. Zapomnij o wszelkich problemach w pracy. Na ich rozwiązywanie przyjdzie odpowiedni moment. Amerykańscy naukowcy są zgodni – odpowiednio przeprowadzona sesja treningowa przyspiesza myślenie i zdolność rozumowania za sprawą zwiększonej ilości przepływu krwi. Regularne bieganie pozytywnie wpływa na układ odpornościowy. Dzięki temu organizm staje się silniejszy w walce z bakteriami i wirusami.