Wilgotność a obciążenie systemu klimatyzacji – jaki to ma związek?

Wilgotność a obciążenie systemu klimatyzacji – jaki to ma związek?

19 listopada 2020 0 By Redakcja

Wysoka wilgotność na zewnątrz i w budynku może negatywnie wpłynąć na potencjał chłodzenia systemu klimatyzacji. Eksperci zalecają poziom wilgotności poniżej 60%, aby budynek był przyjemny w użytkowaniu, ale może to być trudne do utrzymania, ponieważ warunki pogodowe zmieniają się w ciągu roku. Ten krótki artykuł podsumowuje problemy z klimatyzacją, które może powodować wysoka wilgotność, oraz rozwiązania, które zmniejszą obciążenie systemu i pomogą utrzymać niskie rachunki za energię.

Zimno i wilgotno

Centralne jednostki klimatyzacyjne działają na zasadzie usuwania gorącego powietrza z budynku i wdmuchiwania świeżego, schłodzonego powietrza. Ale to dopiero połowa sukcesu. Centralna klimatyzacja działa również w celu obniżenia poziomu wilgotności, aby zwiększyć wydajność chłodzenia i uczynić budynek bardziej komfortowym. Wężownica klimatyzatora działa w celu obniżenia poziomu wilgotności poprzez skraplanie pary wodnej do cieczy, a następnie odprowadzanie jej nadmiaru.

Przy odpowiednim doborze i instalacji urządzenia, system ten zapewnia skuteczne osuszanie w większości warunków. Jednak kiedy poziom wilgotności gwałtownie rośnie, większość systemów nie radzi sobie. Wysoka wilgotność niweluje efekt chłodzenia klimatyzatora. Gdy wilgotność jest zbyt wysoka, budynek będzie cieplejszy niż jest. Może się zdarzyć, że musisz mieć dłużej włączoną klimatyzację, a i tak nie uzyskasz pożądanych efektów. Poznasz, że wilgotność w Twoim budynku jest zbyt wysoka, jeśli:

  • Powietrze w twoim budynku jest wilgotne.
  • W niektórych częściach budynku czuć zapach wilgoci lub stęchlizny.
  • Twoje okna są zamglone.

Przyczyny wysokiej wilgotności w urządzeniach klimatyzacyjnych

Przewymiarowany system klimatyzacji słabo radzi sobie z kontrolowaniem zarówno temperatury, jak i wilgotności. Dzieje się tak, ponieważ potężny kompresor włącza się i wyłącza zbyt często, więc system nigdy nie działa wystarczająco długo, aby usunąć wilgoć z powietrza. Aby rozwiązać ten problem, może być konieczne zainstalowanie systemu klimatyzacji o mniejszej pojemności.

Klimatyzator, który może pracować tylko z jedną prędkością – w zasadzie włączania lub wyłączania – może mieć te same problemy, co ten, który jest zbyt duży, jeśli chodzi o sterowanie wilgotnością. Jeśli będziesz mieć tutaj jakieś wątpliwości, zawsze więcej informacji może ci udzielić firma dla której sprzedaż klimatyzatorów Poznań nie ma żadnych tajemnic. Gdy urządzenie może pracować tylko z jedną prędkością, włącza się i pracuje na pełnych obrotach, aż powietrze osiągnie ustawioną temperaturę. Następnie wyłącza się, aż temperatura ponownie przekroczy próg termostatu. To często oznacza, że ​​urządzenie nie działa wystarczająco konsekwentnie, aby usunąć wilgoć. Rozważ inwestycję w system klimatyzacji ze zmiennymi prędkościami.

Jeśli zauważysz, że Twój budynek jest pełen wilgotnego, stęchłego powietrza i mglistych okien, może nadszedł czas, aby wziąć pod uwagę, że centralna jednostka klimatyzacyjna nie nadąża za letnimi dniami? Jeśli Twój system klimatyzacji wymaga regulacji, naprawy lub wymiany, skontaktuj się ze specjalistą.

Autor tekstu: Krzysztof Maniak z właściciel firmy KLIMATECHNIKA z Poznania.