Oglądamy mieszkanie pod wynajem – na te 5 rzeczy powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Oglądamy mieszkanie pod wynajem – na te 5 rzeczy powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

23 listopada 2020 0 By Anna Szafrańska

Wynajem mieszkania tylko z pozoru wydaje się sprawą prostą. W rzeczywistości czeka nas przekopywanie dziesiątek ogłoszeń, a także oglądanie różnych nieruchomości. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę w mieszkaniach oferowanych pod wynajem. Przedstawiamy 5 ważnych kwestii, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę w momencie, gdy oglądamy mieszkanie w celu jego przyszłego wynajęcia.

1.Stan techniczny instalacji

Przyjrzyjmy się instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i gazowej. Sprawdźmy, czy woda w odpływach normalnie spływa, czy nie ma nigdzie żadnych zwarć, czy wszystkie światła w mieszkaniu bez problemu się włączają i czy działają gniazdka elektryczne. Z pozoru może się to wydawać drobiazgiem, jednak na etapie wynajmu często trudno jest doprosić się właściciela o naprawę takich elementów. Często też właściciele nieruchomości zrzucają winę na niedziałające instalacje na najemców, którzy nie mają z tym nic wspólnego.

2. Wygląd ścian, także w niewidocznych miejscach

udrażnianie warszawa Podczas oglądania mieszkania warto zwrócić uwagę na to, czy nie ma w nim nadmiernej wilgoci. Życie w zawilgoconych pomieszczeniach jest kłopotliwe i może powodować wiele dolegliwości zdrowotnych. Jeśli na ścianach widoczne są ślady działania pleśni lub grzybów, a także w mieszkaniu można wyczuć charakterystyczny zaduch, lepiej jest odpuścić sobie wynajem także wtedy, gdy cena będzie wydawała się bardzo atrakcyjna.

3. Rodzaj ogrzewania pomieszczeń

Choć w większości mieszkań na wynajem ogrzewanie pochodzi z sieci miejskiej, zdarzają się też wnętrza, które ogrzewane są piecami węglowymi, elektrycznymi czy gazowymi. Szczególnie ogrzewanie gazowe i elektryczne jest wyjątkowo drogie i generuje spore koszty eksploatacyjne. Jeśli ogrzewanie nie pochodzi z sieci miejskiej, warto dobrze rozważyć, czy faktycznie opłaca nam się mieszkać w mieszkaniu, za które comiesięczne opłaty będą dosyć duże.

4. Czy do mieszkania przynależy garaż lub miejsce parkingowe

To ważny aspekt w przypadku najemców, którzy posiadają własne auta i chcieliby móc stawiać je pod blokiem. W nowoczesnym budownictwie często można wynająć mieszkanie wraz z miejscem w garażu podziemnym czy na strzeżonym parkingu. To dobre rozwiązanie, gdy nie chcemy mieć problemów z parkowaniem.

5. Czy mieszkanie jest na wynajem bezpośrednio czy poprzez biuro nieruchomości?

Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje zdecydowane zalety i ujemne strony. Wynajem bez pośredników jest tańszy, mamy też możliwość bezpośredniego kontaktu z właścicielem, który w razie problemów odpowie na wszystkie pytania. Biura nieruchomości oferują natomiast kompleksowe usługi, szybkie załatwienie formalności oraz szeroki wybór mieszkań, działek, domów czy innych nieruchomości. Bez względu na to, czy interesują nas działki Mazury, mieszkania czy domy do wynajęcia czy zakupu, w ofercie dobrego biura nieruchomości bez problemu znajdziemy rozwiązanie idealnie dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.