Tajemnica zawodowa w prawie – czy obejmuje również radcę prawnego?

Tajemnica zawodowa w prawie – czy obejmuje również radcę prawnego?

7 czerwca 2020 0 By Anna Szafrańska

Zawód prawnika cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym, renomą i prestiżem. Dotyczy to przede wszystkim adwokatów, którzy prowadzą własne kancelarie, dbają o interesy swoich klientów oraz są zobowiązani do dochowania tajemnicy zawodowej. Okazuje się jednak, że taki obowiązek ciąży nie tylko na adwokatach – także radcowie prawni mają obowiązek zachowania w tajemnicy wszystkich informacji, jakie uzyskują od swoich klientów.

Radca prawny musi zachować tajemnicę zawodową w każdej sytuacji. A to oznacza, że nikt nie ma prawa zwolnić radcę prawnego z takiej tajemnicy. Dochowanie tajemnicy zawodowej to także wyznacznik wysokiej jakości usług i profesjonalizmu radcy prawnego. Klienci, którzy szukają dla siebie bądź dla swoich firm dobrych radców prawnych, często potrzebują nie tylko doświadczonych prawników, ale również zaufanych specjalistów, którym mogą powierzyć nawet trudne, skomplikowane czy bardzo prywatne sprawy. Mogą też mieć pewność, że żadna z tych kwestii nigdy nie wyjdzie na światło dzienne i nie zostanie ujawniona osobom trzecim. Więcej informacji na temat zasad obowiązujących w zawodach prawniczych można znaleźć na https://prawokarne.info/. Zasady te powinni poznać przyszli klienci prawników. Dzięki temu będą oni mogli wiedzieć, czego mają prawo wymagać od profesjonalistów z różnych dziedzin prawa.

Dobry prawnik na wagę złota

Znalezienie dobrego radcy prawnego nie jest wcale taką oczywistą kwestią. Choć na rynku sporo jest kancelarii prawnych, nie wszystkie działają na wysokim poziomie i oferują klientom usługi odpowiedniej jakości. Zanim więc zdecydujemy się na konkretną kancelarię, sprawdźmy oferty co najmniej kilku lub kilkunastu różnych firm prawnych działających w naszej okolicy i nie tylko. Warto wybierać takich prawników, którzy mają duże doświadczenie w konkretnej specjalizacji. Im węższa specjalizacja i większe doświadczenie, tym większą możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z wysokiej klasy specjalistą. Nawet, jeśli za takie usługi trzeba będzie sporo zapłacić, zdecydowanie bardziej warto zainwestować w nie, zamiast w usługi średniej klasy adwokata czy prawnika bez konkretnej specjalizacji.

Usługi online coraz bardziej popularne

Gdy szukamy dobrego radcy prawnego, warto rozejrzeć się także w ofercie porad prawnych online. To świetna opcja dla osób, które w swojej okolicy nie znajdują kancelarii, która odpowiadałaby ich potrzebom. Z usług online dobrze jest skorzystać, gdy potrzebujemy porady w miarę szybko i nieco taniej, niż gdybyśmy korzystali z usług stacjonarnych. Poradnictwo online jest coraz bardziej popularne i cieszy się zainteresowaniem zarówno klientów, jak i kancelarii, które chętnie wchodzą do sieci. Klienci mają do dyspozycji sporo różnych komunikatorów, mogą więc wybrać taką formę kontaktu z prawnikiem, która będzie im najbardziej odpowiadała. Dzięki usługom online możemy bez problemu korzystać z usług kancelarii, która ma swoją siedzibę nawet na drugim końcu Polski. Jeśli potrzebne jest nam jedynie poradnictwo, a nie reprezentowanie przed sądem, kancelaria daleka od naszego miejsca zamieszkania nie powinna być żadnym problemem.