Skup i recykling wolframu – co warto wiedzieć?

Skup i recykling wolframu – co warto wiedzieć?

4 stycznia 2021 0 By Redakcja

Wolfram to metal chętnie wykorzystywany w wielu gałęziach przemysłu, zwłaszcza zbrojeniowego oraz motoryzacyjnego. Fakt ten wynika z jego cennych właściwości, z których najważniejsza jest wysoka temperatura topnienia. Warto więc recyklingować ten surowiec, co nie tylko pozytywnie wpływa na środowisko naturalne, zmniejszając wydobycie naturalnych źródeł nieodnawialnych, ale również pozwala nieco podbudować swój budżet.

Wolfram – co to jest?

Wolfram zaliczany jest do pierwiastków z grupy metali przejściowych. Surowiec ten w naturalnej, czystej postaci ma srebrzystobiałe zabarwienie. Bardzo często można go jednak spotkać zanieczyszczonego domieszkami węgla. W efekcie wolfram techniczny jest stalowo-szary i to właśnie  pod taką postacią jest najczęściej wykorzystywany.

Skąd pozyskiwany jest wolfram?

Firma skupująca wolfram stellmet.pl pozyskuje ten surowiec z różnych źródeł. Najczęściej można go spotkać w lampach elektronowych i rentgenowskich oraz w klasycznych żarówkach, które zostały jednak obecnie zastąpione żarówkami ledowymi. Wolfram można także znaleźć w łożyskach i wygładzarkach, jednak to niejedyne źródła pozyskiwania tego metalu. W postaci węglika wolframu pierwiastek ten odzyskuje się z wierteł, noży tokarskich oraz innych narzędzi stosowanych do skrawania różnych metalowych elementów.

Sprzedaż części, przedmiotów i elementów z wolframem jest niezwykle istotna z kilka względów. Przede wszystkim możesz pozbyć się zalegającego złomu i nieco podbudować swój budżet. Dodatkowo pozwala to zaoszczędzić naturalne złoża nieodnawialne, których z roku na rok jest coraz mniej. Największe złoża tego pierwiastka znajdują się w Chinach, dlatego w naszej szerokości geograficznej warto postawić na bardziej ekonomiczny i łatwiej dostępny recykling.

Właściwości i zastosowanie wolframu

Wolfram znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle, o czym zadecydowała jego kruchość oraz twardość. Co ciekawe, surowiec ten wyróżnia się najwyższą ze wszystkich metali temperaturą topnienia na poziomie blisko 3410-3422°C. Wolfram jest także bardzo dobrym przewodnikiem ciepła. Ze względu na swoje właściwości surowiec ten wykorzystuje się najczęściej w przemyśle zbrojeniowym i motoryzacyjnym.

W naturalnych warunkach wolfram występuje jako składnik rud innych metali w stanie wolnym. Bardzo często jest więc wykorzystywany jako domieszka wysokogatunkowej stali o pożądanych w przemyśle właściwościach.

Ile kosztuje wolfram i dlaczego warto go skupować?

Wydobywanie naturalnych złóż wolframu powoduje zanieczyszczenia związane z ulatnianiem się spalin do atmosfery. To jednak niejedyny powód, dla którego warto postawić na recykling tego pierwiastka. Niewłaściwe magazynowanie oraz przechowywanie złomu może negatywnie wpływać na stan gleby i wody. Z roku na rok nieuchronnie kurczą się również naturalne, nieodnawialne źródła wolframu, dlatego musimy poszukiwać alternatywnych metod jego pozyskiwania. Skup wolframu okazuje się więc być doskonałym rozwiązaniem z punktu widzenia środowiska naturalnego.

Cena wolframu na skupie uzależniona jest od wielu czynników. Pod uwagę bierze się zarówno rodzaj złomu, jak i ilość tego surowca. Najtańsze będą wióra wolframu, więcej można zarobić, sprzedając cienkie druciki. Nawet kilkadziesiąt złotych za kilogram można z kolei otrzymać z blachy, wałki oraz pręty, które ważą znacznie więcej od drobnych elementów. Każdorazowo ostateczna kwota, jaką można otrzymać za złom, ustalana jest po dokładnej ocenie przez firmę skupującą.