Wzmożone inwazje korników i ich konsekwencje dla przyrody

Wzmożone inwazje korników i ich konsekwencje dla przyrody

4 stycznia 2021 0 By Redakcja

Korniki są naturalną częścią cyklu życia lasu iglastego. Naukowcy twierdzą jednak, że zakres i intensywność w ostatnich dwóch dekadach nie są normalne, w dużej mierze dlatego, że rosnące temperatury zapobiegają powszechnemu wymieraniu larw kornika w okresie zimowym, a jednocześnie zwiększają siłę w okresie letnim. Owady nie tylko wkraczają na nowe terytorium, ale także wykluwają się wcześniej i rozmnażają się częściej. Z zadziwiającą szybkością pojawiają się nowe plagi, a sama liczba korników przewyższa wszystko, co znali eksperci leśni.

Być może jeszcze bardziej niepokojące jest to, że kornik owad zaczyna atakować nowe gatunki, takie jak sosna zwyczajna – występująca na szerokich obszarach Polski – która do tej pory uniknęła ataku.

Dzisiejszy zmieniający się klimat obciąża drzewa i czyni je bardziej podatnymi na inwazję chrząszczy, jednocześnie zwiększając ich siłę. Co więcej, na całym terytorium leśnym dziesięciolecia gaszenia pożarów pozostawiły lasy nienaturalnie gęste i jednolite, ułatwiając kornikom przenoszenie się z drzewa na drzewo.

Coraz dłuższe i intensywne susze w ostatnich latach osłabiają mechanizmy obronne drzew.

Światowe lasy iglaste przetrwały ataki korników od tysięcy lat dzięki skutecznemu mechanizmowi obronnemu drzew. Kiedy chrząszcze zakopują się w swojej korze, drzewa uwalniają sok bogaty w lotne toksyczne chemikalia, które wypłukują owady i zapobiegają wysyłaniu przez nie sygnałów feromonów, które gromadzą inne korniki. Jednak coraz dłuższe i intensywniejsze susze ostatnich lat osłabiły mechanizmy obronne drzew. Bez wystarczającej ilości wody drzewa nie są w stanie wyprodukować wystarczającej ilości soku. Wysokie temperatury powodują dalszą utratę wilgoci. Drzewa słabną i łatwiej je przytłoczyć.

Wpływ wielkich epidemii korników na środowisko nie jest jednoznaczny. Ale istnieje potencjał do katastrofalnych konsekwencji. Może wpływać na prawie wszystko, co możemy zmierzyć. Jednym z głównych problemów związanych z poważnymi epidemiami są pożary. Pożary przetoczyły się przez niektóre obszary zabijane przez korniki z niewiarygodną intensywnością.

Różni naukowcy twierdzą, że związek między pożarem a kornikiem jest skomplikowany. Siła pożaru zależy od czasu i intensywności inwazji kornika. Ryzyko pożaru jest najwyższe w pierwszych kilku latach, kiedy igły wciąż znajdują się na martwych drzewach. Po opadnięciu igieł trudniej jest przenosić ogień z drzewa na drzewo. Jednak gdy wykiełkuje nowy wzrost, ryzyko pożaru może ponownie wzrosnąć. A w gorących i suchych warunkach w zasadzie każdy las może się spalić.

Kolejne poważne straty dotyczą leśnej sieci pokarmowej i siedlisk dzikich zwierząt. Nasiona drzew iglastych są kluczowym źródłem pożywienia dla wielu gatunków ptaków i zwierząt. Na przykład sosna biała, ze swoimi wyjątkowo dużymi i pożywnymi nasionami, jest ulubionym posiłkiem niedźwiedzi tuczących się przed hibernacją. To zmusza niedźwiedzie do przemieszczania się na niższe wysokości – i bliżej ludzi – w poszukiwaniu pożywienia.