Różnica między tradycyjną kasą fiskalną, a kasą fiskalną online

Różnica między tradycyjną kasą fiskalną, a kasą fiskalną online

27 czerwca 2022 0 By Redakcja

Ostatnio głośno wśród przedsiębiorców zrobiło się na temat kas fiskalnych online. Są grupy, które były zobligowane do wdrożenia tego rozwiązania już jakiś czas temu. Do tej grupy nalezą m.in.: prawnicy, lekarze, kosmetyczki, budowlańcy. Wdrożenie kas fiskalnych online dotyczyć ma również innych branż dlatego niemal każdy przedsiębiorca powinien zainteresować się tym tematem.

Czym różni się kasa fiskalna online od tradycyjnej kasy?

Różnica polega głównie na tym, że na tradycyjnej kasie wystawia się paragon i raport dobowy. Paragon trafia do klienta wraz z zakupem, a raporty dobowe lub okresowe przechowuje się w wersji papierowej. Przy kasach fiskalnych online każda transakcja wykonana na kasie trafia na serwer Ministerstwa Finansów. Dzięki temu łatwiej kontrolować przedsiębiorców i wykorzystywać dane z kas do celów analitycznych. Według niektórych opinii nieco trudniej wygląda poprawienie błędu na kasie online, dlatego niezwykle ważne jest poprawne wystawianie paragonów. Kasa fiskalna online daje również możliwość Centrali Repozytorium Kas do wglądu w raporty, dzień fiskalizacji kasy, dzień przeglądu kasy fiskalnej czy zmiany dokonane w kasie takie jak adres czy zmiany stawek podatku.

Dla wielu przedsiębiorców kasa fiskalna online jest już obligatoryjna 

Część przedsiębiorców zmiany ma już za sobą i zdążyła się już przyzwyczaić do swojej nowej kasy online, a część dopiero zmierzy się ze zmianami. Warto wybrać się do miejsca, w którym znajdzie się fachowe doradztwo (np. Kasy fiskalne online Bielsko Biała​) by mieć pewność, że dokonało się najlepszego wyboru kasy online. Dla wielu firm najważniejsze jest to, by kasa była prosta w obsłudze i najlepiej bezawaryjna. Dla tych co pracują w terenie i zabierają kasę ze sobą istotne jest również by kasa była poręczna i nie zabierała dużo miejsca. Dlatego też warto zasięgnąć opinii osób pracujących na co dzień przy kasach fiskalnych i zakupić sprzęt, który będzie odpowiadał konkretnym potrzebom.

Do końca 2022 roku planowane jest wycofanie tradycyjnych kas fiskalnych oznacza to, że kasy tego typu nie będą już dostępne w sprzedaży. Jednak nie oznacza to, że przedsiębiorcy niezobligowani wcześniej do posiadania kas fiskalnych online w tym terminie będą musieli masowo zmieniać kasy. Od 2023 roku przedsiębiorcy, którzy nie mieli obowiązku przejść na kasę fiskalną online będą mogli użytkować swoją starą kasy fiskalne do momentu jej wyeksploatowania lub wymiany pamięci fiskalnej. Po tym czasie będą zobowiązani zakupić nowa kasę fiskalna online.