Protesty we Francji. Czy jest bezpiecznie dla Polaków?

Protesty we Francji. Czy jest bezpiecznie dla Polaków?

24 maja 2021 1 By Redakcja

W ostatnim czasie we Francji dochodzi do przeróżnych protestów. Obywatele jak i mieszkańcy Francji nie zgadzają się z wieloma decyzjami rządu. Chodzi między innymi o protesty przeciwko lockdownowi, podwyżek cen paliw czy w obronie miejsc pracy i usług publicznych. Manifestacje nie są jednak zagrożeniem dla turystów czy pracowników sezonowych. Wybierając się do Francji, nie musimy się bać, ponieważ francuzi czy inne narodowości mieszkające na co dzień we Francji, manifestują przeciwko rządowi, a nie przeciwko ludziom.

Czemu francuzi protestują?

Francuzi walczą między innymi przeciwko ustawie o globalnym bezpieczeństwie, z którą już od listopada walczą obrońcy wolności i organizacje dziennikarzy. Ustawa zabrania między innymi filmowania funkcjonariuszy podczas ich interwencji. W manifestacjach wzięło udział od kilku do kilkunastu tysięcy osób. Rząd podtrzymuje i broni ustawy o globalnym bezpieczeństwie, tłumacząc, że jest ochroną policjantów, którzy coraz częściej są ofiarami mowy nienawiści w mediach społecznościowych.

Atmosfera w mniejszych miejscowościach

Jeśli chodzi o mniejsze miejscowości, zazwyczaj atmosfera jest spokojniejsza. W protestach dominuje Paryż i inne większe miasta. W stolicy i innych dużych miastach żyje, pracuje i prowadzi biznesy więcej osób niż na obrzeżach czy w mniejszych miejscowościach.

Nastawienie francuzów do pracowników sezonowych

Jak donoszą lokalne media francuzi wręcz tęsknią za Polakami. Na początku każdej wiosny pracowali przy zbiorach, a francuscy rolnicy jak i przedsiębiorcy mówią wprost, że nie chcą zatrudniać rodaków, bo potrzebują prawdziwych pracowników. Twierdzą, że bez zagranicznych pracowników nie dadzą rady, a owoce pójdą na zmarnowanie. Chodzi tu o bardzo dużą liczbę gospodarstw, nawet o kilkaset. Gniją truskawki i inne owoce, a problem najbardziej widoczny jest szczególnie na południu, gdzie dojrzewają znacznie szybciej niż w północnych regionach kraju.

 

Artykuł powstał przy współpracy z Busnow.pl