Panele w mieszkaniu – czy warto ściągać fachowca do montażu?

Panele w mieszkaniu – czy warto ściągać fachowca do montażu?

6 września 2020 0 By Anna Szafrańska

Panele podłogowe to jedna z najpopularniejszych form wykończenia podłóg w domach i mieszkaniach. Nic więc dziwnego, że producenci tych materiałów oferują coraz więcej rozwiązań i wpisują się w zapotrzebowanie różnych grup klientów. Położenie paneli nie jest tak skomplikowane jak kładzenie kafelków czy klasycznego parkietu. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają wsparcia ze strony profesjonalnej ekipy wykończeniowej.

Wybór paneli podłogowych do mieszkania powinien być przemyślany, a same materiały dopasowane do innych elementów wystroju wnętrza, których również nie wymienia się przez wiele lat. Warto je dopasować między innymi do drzwi wewnętrznych, które powinny być w podobnej kolorystyce i stylistyce jak panele. Jeśli interesują nas drzwi wewnętrzne kraków, wybierajmy produkty pochodzące od sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy gwarantują wysoką jakość wszystkich swoich produktów. Najlepiej jeśli montażem drzwi zajmą się fachowcy, wtedy będzie można mieć pewność, że będą funkcjonalne i będą prawidłowo działały przez wiele lat. Drzwi muszą być bowiem właściwie wymierzone, osadzone i wyregulowane. Samodzielny montaż drzwi może się okazać zbyt dużym wyzwaniem dla osób, które o pracach remontowych i wykończeniowych mają dosyć mgliste pojęcie.

Jak wybrać panele podłogowe?

pistolety do malowaniaW ofercie paneli podłogowych mamy dziś ogromny wybór. Dostępne są zarówno panele drewniane, jak i te wykonane z tworzyw sztucznych. Ciekawym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na w miarę niskim koszcie oraz szybkim wykonaniu podłogi, są panele winylowe. To produkty, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród właścicieli domów i mieszkań. Panele wykonane są z dwóch warstwach. Spodnia jest warstwa korkowa, która zapewnia trwałość, wytrzymałość oraz spore wyciszenie i wygłuszenie wnętrza. Zewnętrzna warstwa paneli to okleina, która imituje różne inne materiały – drewno, kamień, marmur, a także różne płytki i kafelki. Montaż paneli winylowych jest prosty. Dostępne są wersje samoprzylepne lub montowane poprzez szybkie łączenie jednego z drugim. Taką podłogę można ułożyć bez zdzierania wcześniejszej warstwy, jest więc możliwe położenie paneli w ciągu jednego dnia.

Kiedy wezwać fachowców?

Ekipa wykończeniowa przyda się, gdy wykonujemy podłogę od podstaw lub remontujemy stary parkiet. Wtedy konieczne jest zdarcie poprzedniej warstwy podłogi, zrobienie wylewki, jeśli pojawiają się jakiekolwiek nierówności, a dopiero potem położenie paneli. Owszem, takie prace można próbować wykonać samodzielnie, jednak najczęściej nie wychodzi to tak profesjonalnie, jak podłoga wykonana przez fachowców. Jeśli zatrudnimy profesjonalną ekipę wykończeniową, możemy mieć pewność, że podłoga zostanie ułożona bardzo szybko, sprawnie i przede wszystkim prawidłowo. A od właściwego ułożenia paneli w dużym stopniu zależy ich trwałość i to, czy będą bezproblemowe w użytkowaniu przez długi czas.