Czy potrzebna jest Ci umowa z ekipą remontową?

Czy potrzebna jest Ci umowa z ekipą remontową?

6 września 2020 0 By Anna Szafrańska

Prace remontowe to nieodłączny element zmiany wystroju wnętrza oraz wykańczania nowego domu lub mieszkania. Jeśli zależy nam na tym, aby remont przebiegł szybko, sprawnie i bez żadnych komplikacji, warto zainwestować w usługi sprawdzonej firmy remontowej, która cieszy się pozytywnymi opiniami wśród klientów. Trzeba również pomyśleć o formalnościach, przede wszystkim o podpisaniu dobrej, prawidłowo skonstruowanej umowy z wykonawcą.

Firmy remontowe nie tylko realizują dokładne projekty przygotowane przez zleceniodawców. Fachowcy z wieloletnim doświadczeniem mogą też pomóc w doborze dobrych rozwiązań. Jeśli zastanawiamy się, panele v fuga, farby kontra tapety, a może wanna czy prysznic, fachowcy od remontów mogą nam sporo opowiedzieć na temat plusów i minusów poszczególnych rozwiązań. Oczywiście, profesjonalne doradztwo to domena doświadczonych i wykwalifikowanych fachowców, którzy wykonali już dziesiątki remontów i doskonale wiedzą, jakie trudności mogą pojawiać się w przypadku różnych prac wykończeniowych. Znalezienie dobrej ekipy jest więc niezwykle ważne, jeśli zależy nam na szybkim i solidnym wykonaniu remontu. Wiąże się to oczywiście z kosztami. Im lepsza ekipa, tym wyższe koszty prac. Nie warto jednak oszczędzać na jakości. Poszukiwania dobrej firmy remontowej trzeba też zacząć z odpowiednim wyprzedzeniem – najlepsze ekipy mają zajęte terminy nawet na wiele tygodni do przodu.

Warto podpisać umowę

Osoby, które zatrudniają firmy remontowe, bardzo często zapominają o tym, że należy na takie usługi podpisywać dobrze skonstruowane umowy. Niestety, także wielu fachowców działa w tak zwanej szarej strefie i umowy nie leżą w kręgu ich zainteresowań. Jeśli fachowiec chce pracować bez umowy, w pewnym stopniu jest to ryzyko zamawiającego. Może się bowiem okazać, że po wpłaceniu zaliczki ekipa więcej na miejscu remontu się nie pojawi, a właściciel mieszkania będzie w plecy. Nie tylko straci pieniądze, ale również czas, który trzeba będzie spędzić na poszukiwaniu kolejnej ekipy. Jeśli zależy nam na jakości usług, warto znaleźć firmę, która działa legalnie, podpisuje ze swoimi klientami umowy i nie widzi żadnego problemu w tym, aby wszystko przebiegało zgodnie z prawem i przepisami.

Co powinno znaleźć się w umowie?

W umowie między firmą remontową a osobą zlecającą pracę powinno znaleźć się wszystko, czego wymaga się od formalnych dokumentów. Przede wszystkim musimy w niej umieścić strony umowy, zakres zadań do wykonania, termin, w jakim prace będą się odbywały, a także koszty poszczególnych etapów bądź koszt całości zlecenia. W dokumencie muszą znaleźć się informacje o wpłaconych zaliczkach oraz o ewentualnych karach umownych, które będą wymagalne w sytuacji, gdy firma nie wywiąże się ze zleconych prac. Im większy remont i większa inwestycja, tym bardziej trzeba zadbać o to, aby umowa z firmą remontową była rzetelna, dokładna i spełniała wszystkie normy formalnych pism.