Na czym zależy młodym lekarzom XXI wieku?

Na czym zależy młodym lekarzom XXI wieku?

12 listopada 2021 0 By Redakcja

Ponieważ coraz więcej lekarzy z okresu wyżu demograficznego przechodzi na emeryturę, pierwsze z „tysiącletniego” pokolenia lekarzy rodzinnych zaczyna praktykować lub poszukuje pracy. Ale to nowe pokolenie ma inne oczekiwania co do swojej kariery niż ci, którzy przechodzą na emeryturę. Eksperci twierdzą, że to od klinik, instytucji szkoleniowych i rządów zależy, czy szybko dostosują się do ich zmieniających się potrzeb.

Co wyróżnia nowego lekarza rodzinnego?

Pod wieloma względami najnowsza grupa lekarzy promuje pozytywne trendy w opiece zdrowotnej. W szkołach medycznych naprawdę zwraca się uwagę na bezpieczeństwo pacjentów i odpowiedzialność społeczną – są to wartości, na których naprawdę zależy młodym lekarzom – którzy chcą pracować jako lekarz rodzinny. Młodych lekarzy zachęca się również do większego myślenia o równowadze między życiem zawodowym a prywatnym – głównej wartości dla pokolenia millenialsów we wszystkich dziedzinach i o czym częściej dyskutuje się w szkołach medycznych. To naprawdę pozytywne przesłanie.

A jeśli chodzi o to, czego chcą od swojej kariery, Młodzi lekarze pragną więcej opieki mentorskiej i dalszego szkolenia niż poprzednie pokolenia lekarzy rodzinnych i bardziej pociąga ich praca zespołowa. Istnieją jednak obawy, że dostępnych jest zbyt mało możliwości pracy zespołowej opartej na współpracy. Inni obawiają się, że tendencja do większej specjalizacji młodego pokolenia jest sprzeczna z bardziej ogólnymi potrzebami medycyny rodzinnej.

Młodzi lekarze chcą ćwiczyć w modelach zespołowych

Szkoły medyczne podkreśliły, że opieka zespołowa jest nowym filarem medycyny rodzinnej. Modele zespołowe pozwalają na większą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz specjalizację. Są również atrakcyjne, ponieważ nowi lekarze widzą, że opieka zespołowa zapewnia lepszą opiekę i lepszy dostęp dla pacjentów.

Zespoły, na które wystawieni są młodzi lekarze, to zazwyczaj nie tylko lekarze. Nic dziwnego, że nie ma zainteresowania ćwiczeniem w modelu ćwiczeń solo. Oto problem: jeśli spojrzysz na modele, z których ludzie obecnie odchodzą na emeryturę, wiele z nich to praktyki solo. Tymczasem coraz częściej pojawia się finansowanie rządowe na modele zespołowe.

Napięcie między pragnieniami młodych lekarzy a potrzebami społeczności wiejskich

Oprócz braku możliwości pracy zespołowej istnieje jeszcze jedno napięcie z tysiącletnimi lekarzami i rodzajem pracy potrzebnej w społecznościach wiejskich. Jest zbyt mało młodych stażystów medycznych chętnych do pracy na obszarach wiejskich. Istnieje ogólny trend w medycynie rodzinnej w kierunku specjalizacji, a milenialsi, którzy przeszli dodatkowe szkolenie, mogą nie być zainteresowani pracą jako lekarze ogólni na obszarach wiejskich. Nowe pokolenie jest szkolone głównie na obszarach miejskich przez ludzi, którzy pracują w coraz mniejszych niszach medycyny rodzinnej. Stąd wielu młodych lekarzy rodzinnych ma dodatkowy rok rezydentury, specjalizując się na przykład w opiece położniczej, medycynie sportowej lub opiece paliatywnej.