Co to jest pronacja ?

Co to jest pronacja ?

13 listopada 2021 0 By Anna Szafrańska

 

Pronacja to naturalne przetaczanie się stopy, które występuje przy uderzeniu o podłoże i zapewnia amortyzację podczas biegu. Nadmierna pronacja, znana również jako płaskostopie, to stan, w którym stopa toczy się zbyt mocno do wewnątrz, co może prowadzić do istotnych problemów biomechanicznych, takich jak zespół pasma biodrowo-piszczelowego i zapalenie powięzi podeszwowej.

Co to jest supinacja ?

Supinacja jest ruchem przeciwnym do pronacji. Stopa supinowana nie absorbuje w sposób efektywny wstrząsów, ponieważ przy uderzeniu stopą łuk natychmiast https://wkladki-ortopedyczne-krakow.pl/jak-leczymy/  się zapada i nie dochodzi lub dochodzi do niewielkiego podwijania się kostki do wewnątrz. To powoduje nadmierne obciążenie zarówno mięśni jak i stawów powyżej i poniżej stopy. Jest to tak zwana “nadmierna supinacja” (znana również jako “wysokie łuki”).

Co to jest stopatyp?

Około 80% populacji ma normalne łuki, 15% to płaskostopie (opadające łuki), a pozostałe 5% to wysoko wysklepione łuki. Jednak te liczby mogą nie oddawać całej historii. Na przykład u kogoś, kto wcześniej uważał, że ma normalne łuki, może rozwinąć się zespół bólowy rzepki z powodu nadmiernej supinacji spowodowanej przez to, co kiedyś wydawało się normalnym typem stopy. Z drugiej strony, ktoś z bardzo wysokim łukiem może nigdy nie doświadczyć problemów, mimo że ma niski poziom pronacji/ supinacji, ponieważ jego stopa uderza w sposób nieefektywny, który nie prowadzi do kontuzji.

Wkładki ortopedyczne oferowane przez Bodymove pomagają stabilizować stopę, korygować problemy takie jak nadmierna pronacja i supinacja, pomagać w leczeniu urazów goleni, bólów kolan i zapalenia powięzi podeszwowej.

 

Po wykonaniu wkładek ortopedycznych należy je nosić codziennie przez kilka tygodni. W ten sposób Państwa stopy mogą się do nich przyzwyczaić i zauważyć ewentualne poprawki, które należy wprowadzić. Generalnie wkładki ortopedyczne powinny zapewnić odpowiednie wsparcie już od pierwszego dnia noszenia, ale może to potrwać do dwóch tygodni, zanim pojawi się pełna korzyść z powodu zmian zachodzących na poziomie komórkowym w Państwa stopach. W większości przypadków wkładki ortopedyczne pozostaną z Państwem na zawsze lub do momentu, kiedy Państwa stan biomechaniczny ulegnie drastycznej zmianie (np,po otrzymaniu wkładek ortopedycznych na kontuzjowaną stopę, która teraz jest już całkowicie wyleczona).

Artykuł powstał przy współpracy z https://g3ino.edu.pl/