Mechanik w zakładzie pracy – ile powinien wiedzieć o serwisie wózka widłowego?

Mechanik w zakładzie pracy – ile powinien wiedzieć o serwisie wózka widłowego?

7 kwietnia 2021 0 By Anna Szafrańska

Wózki widłowe to niezbędne wyposażenie każdego magazynu, hali produkcyjnej, gospodarstwa rolnego, firmy zajmującej się sprzedażą przez internet. Dzięki wózkom można przyspieszyć prace na magazynie, przeprowadzić rozładunek, przetransportować ciężkie i wymagające towary. Aby wózki widłowe dobrze się sprawdzały, konieczne jest dbanie o ich regularny serwis, prace konserwacyjne, a także usuwanie na bieżąco wszystkich usterek.

Jeśli firma ma na stanie wózki widłowe serwis powinien być profesjonalny i spełniający wszystkie wymagania. Najlepiej zawsze mieć pod ręką namiary na doświadczoną firmę, która w razie potrzeby zajmie się naprawą usterki, serwisowaniem czy pracami konserwacyjnymi. Nawet niewielkie usterki powinny być na bieżąco naprawiane, gdyż z biegiem czasu mogą zrodzić się z nich o wiele większe awarie. Dobry serwis wózków widłowych powinien mieć doświadczenie, a także dobrą renomę wśród klientów. Zawsze warto więc korzystać z usług firm, które są obecne na rynku od dłuższego czasu i cieszą się pozytywnymi opiniami.

A może naprawa na własną rękę?

W wielu zakładach pracy zatrudnieni są doświadczeni mechanicy, którzy zajmują się utrzymaniem linii produkcyjnych, a także naprawą wszystkich wykorzystywanych w firmie sprzętów, pojazdów czy urządzeń. Taka opcja jest dla firmy wygodna – dzięki temu można bowiem mieć pewność, że w razie jakichkolwiek awarii wszystko będzie od razu naprawione. W przypadku wózków widłowych i ich usterek czy problemów z użytkowaniem, mechanicy mogą sobie poradzić, ale nie zawsze. Jeśli usterki są niewielkie, nic nie stoi na przeszkodzie, by mechanik sam zajął się naprawą. Jeśli jednak problem jest poważniejszy, lepiej będzie przekazać naprawę do serwisu wózków widłowych, który jest wyspecjalizowany w naprawie właśnie takich pojazdów. To ważne także z perspektywy szybkości pozbywania się usterek. Doświadczeni fachowcy, którzy na co dzień naprawiają wózki widłowe, na pewno poradzą sobie z naprawą dużo szybciej niż mechanik, który specjalizuje się w zupełnie innych pojazdach.

Warto stawiać na nowoczesny park maszynowy

W przypadku wózków widłowych i wielu innych maszyn i urządzeń działa zasada, że im starsze urządzenie, tym bardziej awaryjne i pełne usterek. Jeśli firma ma na stanie wyłącznie stare wózki widłowe, które wymagają częstych napraw, warto rozważyć inwestycję w nowe wózki. Nowoczesne wózki widłowe mają świetne parametry techniczne, działają bezawaryjnie, pełne są elektronicznych rozwiązań i akcesoriów usprawniających pracę. Może się więc okazać, że wymiana wózka widłowego na nowy przyniesie sporo wymiernych korzyści firmie. Jeśli przedsiębiorstwo nie może sobie pozwolić na zakup nowego wózka widłowego, można również zdecydować się na jego wypożyczenie. Opcję wynajmu wózka można znaleźć w wielu specjalistycznych firmach. To dobre rozwiązanie, dzięki któremu płaci się określoną kwotę za wynajem, można natomiast mieć pewność, że w razie jakichś problemów właściciel wózków zajmie się wszystkimi naprawami i pracami serwisowymi.