Marihuana w kulturze – to musisz wiedzieć

Marihuana w kulturze – to musisz wiedzieć

30 września 2020 0 By Redakcja

Na temat marihuany krąży wiele legend i nadal wzbudza mnóstwo kontrowersji. Zarówno jej zwolennicy, jak i przeciwnicy często się udzielają. Nic dziwnego, że ma również ważne miejsce w kulturze. Marihuana pojawiała się w filmach czy książkach. Wypowiedzi na jej temat udzielało też wiele znanych osób. Jesteście ciekawi, jak był kreowany wizerunek marihuany w kulturze?

Skąd się wzięła?

Wykorzystywanie konopii indyjskiej jako używek halucynogennych było znane już w starożytności. Różne kultury korzystały też z ich właściwości leczniczych, m.in. przeciwbólowe, uspokajające i przeciwskurczowe. Dzięki temu konopie indyjskie była bardzo popularna w czasach, gdy nie znano jeszcze aspiryny czy penicyliny. Jednak to nie koniec! Konopie indyjskie dawniej wykorzystywano jeszcze na wiele innych sposobów. To właśnie z nich wyprodukowano papier, na którym Gutenberg wydrukował Biblię, a w Stanach Zjednoczonych spisano Deklarację Niepodległości. Levi Strauss wykorzystał ją też przy produkcji jeansów, a Henry Ford do produkcji samochodu. Co się więc stało, że tak rozchwytywane nasiona zaczęły wzbudzać tyle kontrowersji?

Negatywna zmiana wizerunku marihuany

Jak już wspomnieliśmy, przez wiele różne ludy korzystały z dobrodziejstw konopii indyjskie. Jednak w pewnym momencie zapomniano o jej zaletach i zaczęła być postrzegana jako groźny narkotyk. Stało się to w latach 1930-1962, konsumpcja kokainy i heroiny nie była zbyt duża, a szef Amerykańskiego Biura ds. Narkotyków potrzebował substancji, którą mógłby zwalczać. W tym czasie pojawiło się kilka propagandowych filmów przekonujących o zgubnych skutkach marihuany. To sprawiło, że ludzie zaczęli się coraz bardziej obawiać tego środka. W dodatku jej zwolennikami byli przede wszystkim hipisi, hipsterzy i jazzmani, którzy nie mieli dobrego wizerunku w społeczeństwie. Nie każdy też wie, że do przeciwników marihuany zaliczali się raperzy na przełomie lat 70/80. Stawiali ją na równi z heroiną i kokainą. Dopiero Snoop Dogg, którego wiele osób nie wyobraża sobie bez trawki, zmienił wizerunek marihuany w rapie.

Marihuana coraz częściej broniona!

Zmiana podejścia do konopii indyjskich w kulturze sprawiła, że marihuana znowu zaczęła być lepiej postrzegana w społeczeństwie. Coraz więcej krajów przestaje ją stygmatyzować. Polsce jeszcze daleko do Holandii czy Czech, ale nie jej nasiona możemy już legalnie posiadać w domu. To sprawiło, że https://growseed.pl/pl/c/Grzech-Grow-Seeds/155 są coraz chętniej kupowane w celach kolekcjonerskich. Warto też dodać, że marihuana w miejscach, w których jest legalna, przynosi rekordowe zyski. Coraz częściej pojawia się z różnych filmach i piosenkach, a wiele osób nie ma problemu z przyznaniem się do tego, że kiedyś spróbowali tego narkotyku. Marihuana już dawno przestała kojarzyć się buntem, a społeczeństwa coraz głośniej domagają się jej legalizacji. Szczególnie głośno mówi się o tym, żeby pozwolić na wykorzystywanie jej w celach leczniczych ze względu na jej niezwykłe właściwości.