Korzystanie z sauny – sprawdź czy znasz wszystkie zasady

Korzystanie z sauny – sprawdź czy znasz wszystkie zasady

11 września 2020 0 By Redakcja

Sauna cieszy się ogromną popularnością wśród osób, które dbają o swoje zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie. Regularne korzystanie z tego gorącego przybytku ma bowiem szereg korzystnych działań. Zanim zdecydujemy się na pobyt w saunie, warto poznać różne jej rodzaje, a także zapoznać się z zasadami przebywania i zachowania się w niej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że kąpiel w saunie będzie dla nas wyłącznie korzystna.

Kąpiele w saunie korzystnie wpływają na wiele układów i narządów w naszym organizmie. Są wyjątkowo dobroczynne dla skóry, którą oczyszczają z toksyn i szkodliwych substancji, odżywiają i poprawiają ukrwienie. Świetnie wpływają również na narządy ruchu i cały układ kostny. Łagodzą bóle kręgosłupa, wspomagają rehabilitację po urazach, świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które mają pracę siedzącą. Pobyt w saunie pozwala również poprawić przemianę materii, co przyda się osobom będącym na diecie i walczącym z nadmiernymi kilogramami. Sauna relaksuje, odpręża, niweluje napięcia i stresy, poprawia samopoczucie i wyzwala endorfiny, czyli hormony szczęścia. Po wyjściu z sauny czujemy się o wiele lepiej i mamy lepsze nastawienie do życia.

Jak zachować się w saunie?

Korzystanie z sauny wymaga właściwego zachowania, a także dbałości o środki ostrożności. Przed wejściem do sauny trzeba wziąć prysznic i osuszyć całe ciało. Należy również zdjąć wszystkie elementy biżuterii, które w saunie nagrzewają się i mogą nas poparzyć. Do sauny wchodzimy nago lub w ręcznikach. Osoby początkujące powinny korzystać z ław znajdujących się najniżej, gdyż tam temperatury są najniższe. Im wyżej, tym goręcej. W saunie nie należy rozmawiać, szczególnie, gdy przebywamy w większym gronie. Jest to bowiem miejsce relaksu i wypoczynku. Brak rozmów jest też wskazany, gdyż trzeba oddychać przez nos. Gorące powietrze może być bowiem szkodliwe w czasie zbyt długiego oddychania przez usta. Należy również bardzo przestrzegać czasu przebywania w saunie. Kąpiel w gorących warunkach, jakie panują w kabinie, powinna trwać około 10-15 minut. Osoby początkujące powinny zaczynać nawet od krótszych kąpieli, aby przystosować swój organizm. Zbyt długie przebywanie w saunie nie będzie lepiej wpływało na nasze zdrowie, może być nawet szkodliwe.

Jak pilnować czasu w saunie?

Gdy wchodzimy do sauny, zdejmujemy wszystkie zegarki. Musimy więc zwracać uwagę na zegary odmierzające czas w kabinie. Są to zwykle kwarcowe klepsydry, które mogą być trudne w użytkowaniu. W saunie jest ciemno, trudno jest więc dostrzec odmierzanie czasu w klepsydrze. Dobrym rozwiązaniem będą więc nowoczesne klepsydry, które są wyposażone w elementy oświetleniowe. Klepsydra lugaah (https://lugaah.com) posiada energooszczędny moduł oświetleniowy LED, który doskonale sprawdza się w trudnych warunkach i wysokich temperaturach. Podświetlana klepsydra jest wygodna w użytkowaniu i pozwala na precyzyjne odmierzanie czasu. Klepsydry z oświetleniem są wykonane z wysokiej jakości komponentów, a także produkowane w całości w Polsce. To unikalne rozwiązanie na skalę światową, które warto zainstalować w każdej saunie.