Kanały łzowe są niewydajne? Sprawdź czy to ten syndrom!

Kanały łzowe są niewydajne? Sprawdź czy to ten syndrom!

14 września 2020 0 By Redakcja

Zespół suchego oka to problem związany ze łzami. Twoje oczy potrzebują łez, aby zachować czystość i zdrowie. Łzy są wytwarzane przez gruczoły za górną powieką. Za każdym razem, gdy mrugasz, łzy są popychane przez twoje oko, utrzymując je w wilgoci. Wpadają do małych otworów, zwanych kanałami łzowymi, w wewnętrznych kącikach powiek, skąd odpływają.

W przypadku zespołu suchego oka gruczoły łzowe nie wytwarzają wystarczającej ilości łez lub łzy wyparowują zbyt szybko. Ten problem występuje częściej u osób starszych i osób z niektórymi chorobami, takimi jak:

  • cukrzyca,
  • alergiczne zapalenie spojówek,
  • zespół Sjögrena.

Zespół suchego oka może ustąpić podczas leczenia. Ale dla niektórych może to być problem na całe życie.

Co powoduje zespół suchego oka?

usg tarczycy gdyniaSuche oczy mogą być spowodowane codziennymi czynnikami, takimi jak przebywanie na świeżym powietrzu na wietrze i słońcu, wpatrywanie się w ekran komputera lub po prostu zmęczenie. Przebywanie w pobliżu dymu papierosowego może również powodować suchość oczu.

Inne możliwe przyczyny to:

  • Niektóre leki, takie jak leki przeciwhistaminowe i niektóre leki przeciwdepresyjne.
  • Noszenie soczewek kontaktowych przez zbyt wiele godzin na raz.
  • Niektóre operacje oczu.

Dla wielu ludzi to tylko część starzenia się.

Jakie są objawy?

Kiedy twoje oczy są zbyt suche, czują swędzenie, drapanie i podrażnienie.

Jak rozpoznaje się zespół suchego oka?

Okulista może zwykle stwierdzić, że masz syndrom suchego oka podczas regularnego badania i słuchania o twoich objawach. W niektórych przypadkach możesz wykonać specjalny test, aby sprawdzić, czy twoje oczy robią wystarczająco dużo łez.

Jak to jest traktowane?

Aby złagodzić suchość oczu, możesz wypróbować krople do oczu lub maści ze sztucznymi łzami, które można kupić bez recepty. Nie używaj kropli do oczu przeznaczonych do leczenia czerwonych, przekrwionych oczu. To może pogorszyć stan Twoich oczu.

Możesz też dużo mrugać, zwłaszcza jeśli spędzasz dużo czasu wpatrując się w ekran komputera. Ogranicz swój czas w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach. Wypróbuj nawilżacz w pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu. Noszenie okularów przeciwsłonecznych może pomóc chronić oczy przed wiatrem i słońcem. Jeśli objawy nie ustąpią, skontaktuj się z okulistą, okulistą lub optometrystą. Możesz potrzebować leczenia, ponieważ nadmierna suchość może uszkodzić oczy.

Zabiegi, które lekarz okulista może chcieć wypróbować, obejmują maści na receptę lub krople do oczu, takie jak cyklosporyna. Będziesz musiał stosować ten lek codziennie przez długi czas. Ważne jest, aby dowiedzieć się, ile będzie Cię kosztować lek. Niektórzy ludzie muszą to brać latami. Inna opcja to zatyczki do kanałów łzowych. Lekarz wkłada małe zatyczki w otwory kanalików łzowych. Pomaga to powstrzymać łzy przed wypływaniem. Wtyczki mogą wypaść i trzeba je ponownie założyć. Ponownie ważne jest, aby dowiedzieć się, ile to będzie kosztować, byś wiedział iż mieści się to w Twoim budżecie.