Korzyści zastosowania systemu MES w małej i średniej firmie

Korzyści zastosowania systemu MES w małej i średniej firmie

13 listopada 2020 0 By Redakcja

MES (Manufacturing Execution System), czyli system zarządzania produkcją, działa w oparciu o nowoczesne technologie informatyczne, specjalne oprogramowanie oraz z udziałem urządzeń elektronicznych czy elementów automatyki. System MES jest polecany nie tylko dużym firmom, ale też małym i średnim, bo pomaga zoptymalizować kluczowe procesy produkcyjne. To w konsekwencji przekłada się na wyższą konkurencyjność firmy na rynku i pozwala osiągać lepsze wyniki sprzedażowe bez potrzeby zwiększania zatrudnienia czy rozbudowywania parku maszynowego.

Co warto wiedzieć o nowoczesnym systemie MES – UNIS PRO?

UNIS PRO to autorskie rozwiązanie polskiej firmy AutoID, które pozwala na monitorowanie postępu poszczególnych prac produkcyjnych w czasie rzeczywistym przy całkowitym uwzględnieniu posiadanego parku maszynowego oraz poszczególnych pracowników na określonych stanowiskach. UNIS PRO: https://www.autoid.pl/platforma-unis/zarzadzanie-produkcja-unis-pro jest przystosowany do wdrożenia w każdym obszarze produkcyjnym w danym przedsiębiorstwie. To rozwiązanie z powodzeniem może być zastosowane niezależnie od liczby pracowników oraz branży m.in.: w przemyśle spożywczym, chemicznym, meblarskim, motoryzacyjnym, budowlanym, etc.

Największe zalety systemu MES w małej i średniej firmie

https://operatorsystems.pl/nasza-platforma/zapewnianie-jakosci/Wprowadzenie systemu MES w małych i średnich firmach niesie za sobą szereg korzyści, których efektem jest poprawa jakości usług, a tym samym wzrost konkurencyjności bez konieczności zatrudniania większej liczby pracowników czy rozbudowywania parku maszynowego. Inwestycja w nowoczesny system zarządzania produkcją pozwala na optymalizację wyników w niemal każdym obszarze produkcji od planowania produkcji przez automatykę przemysłową, realizację założeń produkcyjnych po kontrolę jakości i utrzymanie ruchu. Korzystając z systemu MES, można zoptymalizować proces produkcji pod kątem optymalizacji dostępnych zasobów ludzkich oraz produkcyjnych.

UNIS PRO pozwala na wprowadzenie do systemu wszelkich niezbędnych informacji technicznych, receptur, opisów wykonywania poszczególnych czynności, dokumentacji technologicznej, procedur kontroli jakości, programów, narzędzi, a nawet filmów instruktażowych na poszczególnych stanowiskach, co stanowi ułatwienie w procesie wdrażania nowych pracowników. Ponadto pozwala w czasie rzeczywistym śledzić postępy prac i ustalać czas realizacji poszczególnych partii produktów. Zastosowanie specjalnych wskaźników ułatwia monitoring wydajność (OEE) i awaryjności poszczególnych maszyn (MTTR, MTTF, MTBF). Dzięki temu można natychmiast reagować na ewentualne problemy techniczne. UNIS PRO to także kontrola jakości procesu produkcji. Poprzez stosowanie określonych funkcji można efektywnie doskonalić proces technologiczny przy uwzględnieniu szeregu procedur i norm jakościowych (AES, WSK, ISO, etc.).

Użytkownik UNIS PRO otrzymuje dostęp do aplikacji z dowolnego urządzenia, które ma przeglądarkę internetową i dostęp do sieci. Takie rozwiązanie pozwala na wgląd do poszczególnych etapów produkcji z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Co ważne, system ten jest w pełni skalowalny i można go dostosować do charakteru każdej działalności.

System MES – rozwiązanie, które się opłaca

Wdrożenie systemu zarządzania produkcją to większy zysk, wydajniejsza praca przy takim samym lub mniejszym niż dotychczas nakładzie pracy, ograniczenie strat materiałów, dokładne określenie czasu realizacji zleceń (przy uwzględnieniu mocy przerobowych, dostępności ludzi i surowców) czy możliwość porównania kosztów zaplanowanych do kosztów rzeczywistych. To tylko część korzyści, jakie daje nowoczesny system MES. Co więcej, niewątpliwą zaletą jest możliwość integracji z bieżącym system ERP w danej firmie oraz szczegółowe raportowanie prac. Wszystko to sprawia, że realnie wzrasta konkurencyjność przedsiębiorstwa w danej branży. Wszystkie koszty są przejrzyste, można skrócić czas produkcji poprzez usystematyzowanie poszczególnych procesów, a tym samym trzymać się terminów, co docenią obecni i nowi kontrahenci.