Budujemy dom – na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodzenia?

Budujemy dom – na co warto zwrócić uwagę przy projektowaniu ogrodzenia?

4 listopada 2020 0 By Anna Szafrańska

Budowa domu to spore wyzwanie, które powinno być zaplanowane z najdrobniejszymi detalami. Dobry projekt budowlany i architektoniczny to podstawa. Kolejne kwestie to świetna jakość materiałów oraz odpowiednia, wyspecjalizowana ekipa fachowców. Budując dom nie zapominajmy także o innych elementach posesji, między innymi o ogrodzeniu. To właśnie ono ochrania nasz dom, tworzy zamkniętą przestrzeń, a także zapewnia bezpieczeństwo.

Ogrodzenie dla domu mieszkalnego wymaga dbałości o wszystkie szczegóły. Przede wszystkim, musi być właściwie zaprojektowane pod względem wizualnym. Najlepiej, jeśli pod względem stylistycznym będzie dopasowane do architektury budynku. Dzięki temu stworzymy kompozycyjną całość, a posesja będzie prezentowała się doskonale. Bardzo ważnym aspektem projektowania ogrodzeń jest również ich trwałość, solidność i bezpieczeństwo. Ich głównym celem jest przecież zapewnienie prywatności właścicielom posesji. Warto więc szukać rozwiązań, które łączą w sobie wysoką estetykę ze świetnymi parametrami technicznymi.

Z czego wykonać ogrodzenie budynku?

Ogrodzenia mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od potrzeb inwestorów, a także tego, jak wygląda sam budynek. Bardzo popularne są rozwiązania kamienne, drewniane czy wykonane z metalu lub też połączenia tych wszystkich materiałów. Jeśli jednak szukamy czegoś bardziej solidnego i nowoczesnego, warto przyjrzeć się ogrodzeniom betonowym. Te, które są wykonywane obecnie, w niczym nie przypominają brzydkich, szarych płotów z betonu, które straszą między innymi na placach budowy. Beton architektoniczny pozwala na tworzenie bardzo efektownych, świetnie wyglądających konstrukcji, które pięknie się prezentują, a jednocześnie są bardzo trwałe. Przy projektowaniu i realizacji ogrodzenia betonowego warto zwracać uwagę na dobre łączenia poszczególnych elementów. W tej kwestii bardzo dobrze sprawdzają się ,kotwy do betonu chemiczne, które są nieporównywalnie bardziej trwałe niż rozwiązania mechaniczne. Nie ma konieczności używania klasycznych kotew czy kołków, nie trzeba wiercić w betonie, umieszczać w nich elementów rozporowych, a co za tym idzie – cała konstrukcja nie będzie ulegała żadnym przeciążeniom i uszkodzeniom.

O betonowe ogrodzenia trzeba dbać

Jeśli jednak wydaje nam się, że betonowe ogrodzenie zapewni trwałość i solidność bez jakiejkolwiek dbałości o nie, jesteśmy w błędzie. Beton jest mocny i wytrzymały, ale także on ulega szkodliwemu działaniu wody deszczowej i wilgoci. Warto więc zabezpieczyć go specjalnymi impregnatami, które chronią strukturę betonu przed wnikaniem wody do wnętrza. Takim preparatem dobrze jest pomalować ogrodzenie od razu po jego wykonaniu, a następnie regularnie powtarzać impregnację w każdym sezonie. Dobrze zaimpregnowany beton będzie świetnie się prezentował, nie będzie ulegał uszkodzeniom i zapewni solidną i stabilną konstrukcję na długie lata.