Czy lampa uvc wirusy może pomóc uniknąć zarażenia się COVID-19?

Czy lampa uvc wirusy może pomóc uniknąć zarażenia się COVID-19?

13 listopada 2020 0 By Redakcja

Chociaż słońce może dobrze wpływać na twoją skórę, jest mało prawdopodobne, że zapobiegnie złapaniu COVID-19. Nie uwolni twojego organizmu od choroby, jeśli już ją masz. W tym okresie izolacji społecznej pojawiło się ogromna ilość informacji – niektóre dobre, inne nie tak dobre – o tym, jak uniknąć zarażenia się COVID-19. Być może ostatnio czytałeś lub słyszałeś coś o dezynfekującej mocy światła ultrafioletowego (UV), o którym wiemy, że jest emitowane przez słońce.

Słońce emituje energię, którą nazywamy światłem, i opisujemy to światło w kategoriach długości fal w widmie elektromagnetycznym. Promieniowanie UV jest jedną z form energii w tym widmie i ważne jest, aby zrozumieć, że istnieją trzy rodzaje światła UV, każdy o innej długości fali i właściwościach.

Światło UVA

Jest odpowiedzialne za opalanie i może powodować przedwczesne starzenie, a także uszkodzenia, które mogą prowadzić do raka skóry. UVB powoduje oparzenia słoneczne i uszkodzenia, które mogą prowadzić do raka skóry. Szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej (z SPF co najmniej 15 przy przypadkowej ekspozycji i co najmniej 30 przy dłuższej ekspozycji), wraz z cieniem i odpowiednią odzieżą ochronną, czapkami i okularami przeciwsłonecznymi, wszystko to pomaga chronić Cię przed promieniami UVA i UVB.

Czym wyróżnia się UVC?

Kiedy czytasz lub słyszysz o promieniowaniu UV zabijającym zarazki, nie daj się zwieść myśleniu, że wystawienie niezabezpieczonej skóry na działanie promieni słonecznych może zabić zarazki na skórze lub nawet w organizmie (!) – jest to światło UVC o najmniejszej i najbardziej energetycznej z długości fal UV, które jest czasami nazywane „bakteriobójczym UV”. To właśnie lampa uvc wirusy emitująca sztuczne światło UVC może uszkodzić materiał genetyczny bakterii i wirusów, w tym potencjalnie nowego koronawirusa, który powoduje COVID-19.

Od dziesięcioleci urządzenia emitujące światło UVC były używane w szpitalach do zabijania patogenów na powierzchniach i w powietrzu. Ale ponieważ promieniowanie UVC jes t niebezpieczne, urządzenia te są używane tylko wtedy, gdy pokoje są puste. Małe lampy do dezynfekcji UVC są dostępne w sprzedaży online i mogą skutecznie zabijać zarazki na powierzchniach, takich jak lady, klamki i telefony komórkowe.

Czy światło słoneczne może jednak pomóc w dezynfekcji przedmiotów, takich jak pranie, buty, paczki lub poczta?

Słyszymy o ludziach wystawiających takie przedmioty na kilka godzin „na kwarantannę”. Wirusy z czasem ulegają degradacji na obiektach takich jak papier, tektura i tkaniny i chociaż pozostawienie większości typowych przedmiotów wystawionych na działanie promieni słonecznych nie zaszkodzi, ludzie nie mogą zapominać, że mimo to i tak powinni przestrzegać wytycznych, które mają zapobiec ekspozycji na COVID.

Praktykuj sprawdzoną profilaktykę na obu frontach, korzystaj bezpiecznie z lamp UVC kiedy możesz, ale też często myj ręce, ćwicz dystans społeczny, kiedy wychodzisz z domu – i chroń skórę przed słońcem!