Jaka kula – taka pozycja! Przedstawiamy 3 podstawowe typy.

Jaka kula – taka pozycja! Przedstawiamy 3 podstawowe typy.

30 listopada 2021 0 By Redakcja

Istnieją 3 podstawowe typy kul do chodzenia i są one używane do zmniejszania obciążenia jednej lub obu nóg lub do zapewnienia dodatkowego wsparcia tam, gdzie równowaga jest zaburzona, a siła jest niewystarczająca.

• Kule pachowe
• Kule łokciowe
• Kule przedramienia

Kule pachowe

Wykonane są z drewna z poduszką pachową, rękojeścią i gumową skuwką. Pozycja ręki i długość całkowita są zwykle regulowane. Podkładka pod pachę powinna opierać się o ścianę klatki piersiowej około 5 cm poniżej wierzchołka pach, a uchwyt dłoni powinien być wyregulowany, aby umożliwić lekkie zgięcie łokcia, gdy nie jest obciążony. Ciężar przenoszony jest w dół ramienia na rękojeść. Łokieć jest wyprostowany. Nie należy obciążać poduszeczki pachowej, ponieważ może to prowadzić do neuropraksji nerwu promieniowego lub splotu ramiennego.

Pomiar długości jest zwykle wykonywany z pacjentem leżącym.

Zdjąć buty mierzyć od wierzchołka pachy do dolnego brzegu kostki przyśrodkowej. Z butami na 5 cm poniżej wierzchołka pach do punktu 20 cm z boku pięty buta. To wydaje się być mniej dokładne niż pierwsza metoda.

Pomiar od opuszki pachowej do uchwytu należy wykonać przy lekko zgiętym łokciu (około 15 stopni) od punktu 5 cm poniżej wierzchołka pachy do wyrostka rylcowatego.

Kule łokciowe

Są wykonane z metalu i mają metalową lub plastikową opaskę na przedramię. Zazwyczaj mają regulowaną długość za pomocą zatrzasku lub metalowego guzika i mają gumową skuwkę. Te kule są szczególnie odpowiednie dla pacjentów z dobrą równowagą i silnymi ramionami. Ciężar przenoszony jest dokładnie w taki sam sposób, jak kule pachowe.

Pomiar długości – przeprowadza się go zwykle z pacjentem leżącym w butach. Łokieć lekko zgięty (około 15 stopni) i pomiar jest dokonywany od kości łokciowej do punktu znajdującego się 20 cm z boku buta. Gdy pacjent stoi z podparciem, należy sprawdzić długość.

Kule przedramienia

Wykonane są z metalu z wyściełaną podpórką na przedramię i paskiem, regulowaną rączką i gumową skuwką. Są one stosowane u pacjentów z chorobą reumatoidalną, którzy wymagają pewnego rodzaju wsparcia, ale nie mogą przenosić ciężaru przez dłonie, nadgarstki i łokcie z powodu deformacji i/lub bólu.

Jeśli pacjent może stać, lepiej ocenić wymaganą długość w tej pozycji od łokcia do podłogi. Pomiar można wykonać z pacjentem leżącym w obuwiu, od punktu zgięcia łokcia do 20 cm w bok od pięty.

Przygotowanie do chodzenia o kulach

Siła ramion musi zostać konieczne wzmocniona, zanim pacjent zacznie chodzić o kulach. Należy również przetestować uchwyt, aby sprawdzić, czy pacjent ma wystarczającą siłę i mobilność, aby chwycić rękojeść.
Nieobciążanie – należy ocenić ruchomość i siłę nieuszkodzonej nogi, zwracając szczególną uwagę na odwodziciele i prostowniki biodra, prostowniki kolana i zginacze podeszwowe stawu skokowego. Mięśnie te muszą być wystarczająco silne, aby podołać temu zadaniu.

Sklep medyczny Visamed, właściciel serwisu lozkadlachorych.pl