Alpaka – nowy standard w luksusowych materiałach

Alpaka – nowy standard w luksusowych materiałach

3 grudnia 2021 0 By Redakcja

Włókno alpaka szybko staje się jednym z najbardziej pożądanych, ekologicznych materiałów na świecie. Wykorzystanie i produkcja wełny alpaki w Peru (jego największego eksportera i producenta) sięga czasów Inków, kiedy alpakę szanowano za jej trwałość i wyjątkowe właściwości – delikatne runo było nawet zarezerwowane dla rodziny królewskiej Inków.

Aby jednak lepiej zrozumieć zalety wełny alpaki w zakresie zrównoważonego rozwoju, porównajmy ją z kaszmirem – jej głównym rywalem, Przez wiele lat kaszmir był złotym standardem w luksusowych tkaninach. Wszelkie oznaki chłodniejszej pogody już skłoniłyby nas do włożenia klasycznych kaszmirowych swetrów, których miękkość była synonimem luksusu. Jednak ze względu na jego masową produkcję wyższość kaszmiru zaczęła się załamywać. Jego znaczny spadek jakości w połączeniu z pogarszającymi się warunkami środowiskowymi skłonił społeczeństwo do znalezienia lepszych alternatyw.

Przywitaj się z alpaką!

Alpaki należą do rodziny czterech południowoamerykańskich wielbłądowatych. Są kuzynami wielbłąda! Spędzają dni wędrując swobodnie po Andach, ich rodzimym środowisku. W przeciwieństwie do wielbłądów i lam, alpaki nie są używane jako zwierzęta juczne, ale pielęgnowane, aby były wykorzystywane wyłącznie do uprawy wełny. Są łapane przez rolników, delikatnie strzyżone, a następnie wypuszczane na wolność. Są strzyżone raz w roku, co w rzeczywistości jest korzystne dla alpaki, ponieważ usunięcie runa przed gorącymi, letnimi miesiącami pomoże uniknąć potencjalnego stresu cieplnego.

Co fascynujące, Peru jest domem dla największej populacji alpak. Peruwiańska historia jest tak naprawdę przesiąknięta hodowlą alpak – od hodowców, którzy hodują zwierzęta gospodarskie i mistrzów sortowania, którzy zbierają najlepsze polary, po tkaczy, którzy produkują najlepsze na świecie swetry, kapelusze, płaszcze i chusty. Alpaka z pewnością odgrywa znaczącą rolę w dziedzictwie tekstylnym Peru. Inkowie reprezentują wręcz to, jacy powinni być doskonali hodowcy – potrafią zachować kulturę i tradycję hodowli alpak, przekazując swoją mądrość i kunszt peruwiańskim hodowcom.

Peruwiańscy hodowcy i rzemieślnicy posiadają 80% światowej produkcji włókna alpaki. A w najlepszym interesie hodowcy jest, aby alpaki żyły jak najdłużej, ponieważ otaczający je przemysł jest również niezbędnym lokalnym biznesem, który zapewnia ponad 120 000 rodzin cenne źródło dochodu.

Dlaczego alpaka jest uważana za najbardziej zielone zwierzę na planecie?

Alpaki wytwarzają niezwykle miękkie i ciepłe włókno, które jest obecnie uważane za bardziej luksusowe niż inne tkaniny. W przeciwieństwie do wełny owczej i bawełny, włókno alpaki nie wymaga żrących kroków podczas produkcji, a zatem nie powoduje zanieczyszczeń ani nie szkodzi środowisku. To łagodne stworzenia. Ich miękkie, wyściełane stopy nie są inwazyjne w terenie, dzięki czemu mogą swobodnie się paść bez niszczenia systemów korzeniowych. Są bardzo elastyczne. Ich delikatne runo nie zatrzymuje wody, jest naturalnie izolatorem termicznym, nawet gdy jest mokre i jest odporne na promieniowanie słoneczne. Łatwo dostosowują się do zmieniającego się klimatu, warunków i wysokości.