Jak wybrać odpowiednie i rzetelne biuro rachunkowe?

Jak wybrać odpowiednie i rzetelne biuro rachunkowe?

24 września 2021 0 By Redakcja

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą lub dopiero zaczynamy ją prowadzić, w końcu będziemy musieli znaleźć dobre i profesjonalne biuro rachunkowe, jeśli nie mamy kogoś, kto zapewni nam kompleksowe usługi księgowe i podatkowe. Jak wybrać najlepszą z wielu ofert? Jakie kryteria należy zastosować podczas wybierania?

Podstawowe dokumenty potwierdzające kwalifikacje wydają się być najważniejsze. Kierowanie i zarządzanie księgami rachunkowymi to bardzo odpowiedzialne zajęcie, toteż musimy się upewnić, czy konkretne biuro ma zadowalającą wiedzę oraz doświadczenie, ażeby świadczyć fachowe usługi i zagwarantować nam księgowość na najwyższym poziomie. Właściwie biura rachunkowe może prowadzić niemal każdy w świetle przepisów obecnego prawa, ale certyfikaty, zezwolenia, ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej itp. to dokumenty, o które warto zapytać. W przeszłości do otwarcia biura rachunkowego wymagane było zaświadczenie z Ministerstwa Finansów, potwierdzające możliwość wykonywania czynności księgowych. Od 2004 roku wszystkie urzędy mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ponadto indywidualni księgowi podatkowi muszą wykupić ubezpieczenie indywidualnie. Warto to sprawdzić, jeżeli chcemy mieć pewność co do świadczonych usług. Decydując się na usługi konkretnego urzędu, musimy mieć pewność, że biuro podjęło już odpowiednie kroki, aby skutecznie chronić nasze dane osobowe. Brak ochrony danych może mieć wiele niefortunnych konsekwencji.

Usługi księgowe – jaka cena?

biuro na startDla dużej części przedsiębiorców decydującym kryterium przy wyborze biura rachunkowego jest cena świadczonych usług. Szczególnie ma to znaczenie w takich dużych miastach, jak Warszawa. Jednak mądrym wyborem nie jest wybór biura o najniższej lub najwyższej cenie, ale wybór biura, które oferuje swoje usługi adekwatnie do ceny i nie odbiega znacząco od ceny rynkowej. Niższe ceny oznaczają ograniczenie rzeczy związanych z działalnością biurową. Niski koszt wynika z wąskiego zakresu usług, niemożności wykonania pracy lub dużego obciążenia księgowego wykonaniem pracy ze znacznym opóźnieniem, co może fatalny wpływ na świadczone usługi. Więc nie oceniajmy danego biura wyłącznie po tym, ile chcą za swoje usługi. Najlepiej jest faktycznie odwiedzić biuro w Warszawie i sprawdzić zawartość serwisu, dane kontaktowe, sposób przechowywania dokumentów itp.

Zakres świadczonych usług także wydaje się być istotnym kryterium.

Na rynku istnieje wiele biur oferujących zarówno usługi podatkowe, finansowe, księgowe, czy kadrowo-płacowe. Inni specjalizują się w wąskim zakresie usług, jednocześnie praktykując spersonalizowane podejście do swoich klientów. Zastanówmy się więc, czego oczekujemy od swojego biura. Na przykład, czy potrzebujemy tylko prowadzenia ksiąg rachunkowych, czy chcemy, aby nam oferowany szerszy zakres usług. Jeśli biznes wymaga pracy zespołu profesjonalistów, powinniśmy zdecydować się na usługi dużej firmy księgowej. Jeśli potrzebujemy przede wszystkim usług księgowych i oczekujemy bardzo osobistego podejścia oraz niekoncepcyjnego rozwiązania, rozważmy podjęcie współpracy z małą firmą księgową.