Jak działa pompa głębinowa i komu to działanie może się przydać?

Jak działa pompa głębinowa i komu to działanie może się przydać?

24 kwietnia 2020 0 By Redakcja

Pompa głębinowa jest hermetycznie zamkniętym silnikiem blisko sprzężonym z korpusem pompy. Główną zaletą tego typu pompy jest to, że zapobiega kawitacji pompy, problemowi związanemu z dużą różnicą wysokości między pompą a powierzchnią płynu.

Pompa głębinowa nigdy nie wymaga zalewania, ponieważ cały jej korpus jest zanurzony w płynie. Pompy głębinowe są też bardzo wydajne, ponieważ zużywają mniej energii na przenoszenie wody do pompy, ciśnienie wody wpycha wodę do pompy głębinowej, „oszczędzając” w ten sposób dużo energii pompy.

Pompy głębinowe – baza wiedzy

Jeśli masz wodę w piwnicy, prawdopodobnie dobrze znasz pompy głębinowe. Pompy głębinowe są napędzane hermetycznie zamkniętymi silnikami i, jak sugeruje ich nazwa, są używane do pompowania cieczy, w której są całkowicie zanurzone. Pompa działa poprzez wypychanie zanurzonej cieczy na powierzchnię.

Podobnie jak w pompie odśrodkowej, pompa składa się głównie z obudowy i wirnika. Uszczelniony silnik napędza wirnik, aby wciągnąć wodę do pompy, gdzie siła wirującego wirnika na obudowie wysyła wodę dookoła i z pompy oraz w górę rury lub węża na powierzchnię.

Pompy głębinowe jak zostało to wcześniej nadmienione – pomagają uniknąć problemów z kawitacją pompy, gdzie pompa zaczyna tworzyć pęcherzyki pary i hamuje prawidłowe działanie pompy. Całkowite zanurzenie pomaga zapobiec występowaniu tego problemu i umożliwia lepsze dalsze użytkowanie bez zakłóceń.

Pompa głębinowa w piwnicy to nie jedyne miejsce, w którym stosuje się pompy głębinowe. Mają wiele zastosowań i ważne jest, aby zrozumieć, co Twoja pompa musi obsługiwać przed zakupem i instalacją. Wśród innych zastosowań są one powszechnie stosowane w uzdatnianiu wody i aplikacjach naftowych i są szeroko stosowane na budowach i innych zastosowaniach. Oprócz studni wodnych pompy głębinowe są również popularne w studniach naftowych. Można je również stosować do transportu wody morskiej, oczyszczania ścieków, morskich platform wiertniczych, a nawet do gaszenia pożarów.

Jednym ważnym czynnikiem jest poziom ciał stałych i rodzaj pompowanego materiału. Więc przed podjęciem decyzji należy wiedzieć, jak wybrać pompę do wyższych poziomów ciał stałych i cięższych cieczy.

Instalacja pompy głębinowej

Podczas instalowania pomp głębinowych wiele miejsc pracy zawiera obszary uważane za „ograniczoną przestrzeń”, ponieważ ich konfiguracje utrudniają pracę pracownikom, którzy muszą do nich wejść, pracować i wychodzić z nich. Wejście na takie obszary wymaga dobrze wyszkolonej, odpowiednio wyposażonej osoby, która jest certyfikowana do bezpiecznego wykonywania wymaganych zadań związanych z montażem pompy głębinowej.

Kiedy pompa głębinowa może być i dla Ciebie właściwym wyborem?

Można uznać, że taka pompa głębinowa jest właściwym wyborem dla dowolnej aplikacji, o której wspomnieliśmy powyżej. Ponieważ są tak wydajne, zalecamy je jako pierwszy wybór do każdego zastosowania, w którym można zastosować pompę głębinową.