Praca w finansach – od jakiego szczebla warto zacząć?

Praca w finansach – od jakiego szczebla warto zacząć?

24 kwietnia 2020 0 By Anna Szafrańska

Finanse i bankowość to branża, która nieustannie się rozwija i kojarzy z dobrymi zarobkami oraz stabilnym zatrudnieniem. Zdecydowanie jednak nie jest to praca dla każdego. Najlepiej poradzą sobie osoby, które mają wykształcenie kierunkowe, analityczny umysł i lubią pracę z liczbami i tabelkami. Jeśli szukamy dla siebie stabilnego zatrudnienia, warto upewnić się, czy faktycznie będzie to dla nas najlepsze rozwiązanie.

Jeśli chcemy pracować w finansach, na samym początku trzeba postawić na zdobywanie wiedzy i właściwego wykształcenia. Banki przyjmują do pracy osoby po finansach, rachunkowości, ekonomii czy administracji, a więc kierunkach, które mają wiele wspólnego z podstawami ich działalności. Trzeba jednak pamiętać, że samo wykształcenie to nie wszystko – liczą się dodatkowe umiejętności, kwalifikacje, kończenie kursów, szkleń czy studiów podyplomowych. W finansach ścieżka rozwoju zaczyna się zwykle od najniższych stanowisk – osoby zatrudniane w bankach na początku trafiają do obsługi klienta lub zajmują się analizowaniem wniosków. W miarę, jak ich doświadczenie rośnie, rosną również możliwości zawodowe zarówno w aktualnym miejscu zatrudnienia, jak również w wielu innych firmach czy instytucjach. Nawet, jeśli startujemy na dosyć niskim stanowisku, możemy mieć pewność, że w miarę rozwoju zawodowego nasze stanowisko się zmieni, a my zaczniemy zarabiać o wiele więcej. Branża finansowa jest na tyle stabilna, że można w niej liczyć na pewne, wieloletnie zatrudnienie.

Niezbędna znajomość rynku

Osoby pracujące w bankowości nie mogą bazować wyłącznie na swoim doświadczeniu czy ukończonych dodatkowych kursach. Ta branża zmienia się bowiem niezwykle dynamicznie, wchodzą w życie nieustannie nowe przepisy, regulacje instytucji finansowych czy odgórne zalecenia. Zmienia się również oferta samych banków, z którą trzeba być na bieżąco, jeśli pracuje się na pierwszej linii z klientami. Osoby, które chcą być na bieżąco z wiedzą i nowymi regulacjami, powinny więc czytać wszelkie dokumenty, biznesowe artykuły i inne źródła informacji. Na https://gotowka.org.pl/zalety-i-przeznaczenie-kredytu-hipotecznego/ można znaleźć sporo aktualnych informacji, które z pewnością przydadzą się każdej osobie pracującej w bankowości i w pokrewnych dziedzinach.

Wiele możliwości w firmach pozabankowych

Busy do AngliiMożliwość zatrudnienia w sektorze finansowym to nie tylko praca w banku. Na rynku działa obecnie całe mnóstwo firm pozabankowych, które również zatrudniają specjalistów od finansów, bankowości, ekonomii czy analityki finansowej. Jeśli więc rozglądamy się za zatrudnieniem w sektorze finansów, sprawdzajmy, co mają do zaoferowania parabanki. Praca we wszystkich firmach finansowych wygląda dosyć podobnie, tak samo jak ścieżka kariery. Zanim jednak złożymy dokumenty do konkretnej firmy, warto rozejrzeć się za opiniami na jej temat, sprawdzić warunki pracy i płacy, a także upewnić się, czy faktycznie jest możliwość awansu.