Jak bezpiecznie kupować sprzęt elektroniczny w sieci?

Jak bezpiecznie kupować sprzęt elektroniczny w sieci?

12 października 2020 0 By Redakcja

W ciągu ostatnich kilku lat na rynku wzrosła liczba podrabianych i niespełniających norm produktów elektrycznych. Produkty do stylizacji włosów, ładowarki do telefonów komórkowych i gry elektroniczne należą do najpopularniejszych podróbek elektrycznych. Podrabiane produkty elektryczne prawie zawsze zawierają nieprawidłowe lub wadliwe części, które mogą się przegrzać lub zepsuć zaledwie kilka dni po zakupie, zwiększając ryzyko pożaru lub porażenia prądem. Wiele osób postrzega tanie produkty elektryczne jako okazję, ale jeśli produkt okaże się podrobiony są w najlepszym przypadku stratą pieniędzy. W najgorszym przypadku mogą spowodować pożar domu, poważne obrażenia, a nawet śmierć bliskiej osoby.

Wzrost popularności zakupów online sprawia, że ​​podejrzane towary jeszcze łatwiej prześlizgują się przez sieć. Najlepszym sposobem ochrony przed produktami niskiej jakości i podrobionymi jest kupowanie produktów elektrycznych od renomowanych sprzedawców – tylko takie sklepy internetowe z elektroniką są godne zaufania. Istnieją również środki ostrożności, które możesz podjąć, kupując od mniej znanych sprzedawców. Ten przewodnik pomoże Ci znaleźć najczęstsze problemy związane z kupowaniem produktów elektrycznych w Internecie.

Zakupy elektroniki online – skorzystaj z naszych najważniejszych wskazówek

Poszukaj danych kontaktowych sprzedawcy. Upewnij się, że podano pełny adres, a nie tylko numer skrzynki pocztowej. Nie wszystkie strony internetowe z adresem .pl mają siedzibę w Polsce. Unikaj kupowania produktów z drugiej ręki, zwłaszcza po wygaśnięciu gwarancji lub rękojmi. Nie wiesz, w jakim stanie jest ten sprzęt. Poszukaj stron internetowych, które pozwalają na bezpieczną płatność – podczas wypełniania szczegółów płatności na dole ekranu są oznaczone symbolem kłódki. Sprawdź cenę i, jeśli masz czas, odwiedź również stronę główną. Jeśli okazja wygląda zbyt dobrze, aby była prawdziwa, prawdopodobnie tak jest.

Ekologiczne opakowaniaSkorzystaj z witryn internetowych z recenzjami, aby dowiedzieć się, co ludzie mówią o produktach i sprzedawcach. Przeczytaj gwarancje produktów, warunki sprzedawców, zasady zwrotów i oświadczenia o ochronie prywatności. Sprawdź, czy witryna jest członkiem organizacji akredytującej sprzedaż online, co oznacza, że podpisali się pod określonymi standardami usług. Jeśli używasz karty kredytowej do wydania 500 zł lub więcej na przedmiot, możesz pociągnąć do odpowiedzialności zarówno sprzedającego, jak i wystawcę karty kredytowej, jeśli coś pójdzie nie tak ze sprzedażą. Przechowuj dokumentację wszystkich zamówień.

Coraz częściej podrobione produkty są sprzedawane online, często po „niewiarygodnych” cenach. W razie wątpliwości wyślij e-mail do sprzedawcy z pytaniami i poproś o więcej zdjęć produktu, abyś mógł przeprowadzić wizualną kontrolę. Przed zakupem sprawdź: czy przedmiot jest dużo tańszy niż się spodziewałeś? Chociaż sprytny fałszerz może również skopiować cenę!) Czy zdjęcia produktu i jego opakowania w witrynie internetowej wyglądają na autentyczne? Czy witryna zawiera informacje dotyczące instrukcji użytkownika i gwarancji? Czy dane kontaktowe producenta i / lub kraj produktu pochodzenia, podane na stronie?