Drabina kariery już nie istnieje – czas na nowe trendy na rynku pracy!

Drabina kariery już nie istnieje – czas na nowe trendy na rynku pracy!

21 lipca 2019 1 By Redakcja

Na początku poszukiwania pracy nie jest niczym niezwykłym myśleć, że choć możesz być trochę zestresowany, na podstawowym poziomie wiesz, jak zaimponować pracodawcom i uzyskać dobrą ofertę pracy. Ale kiedy zaczniesz próbować to robić, często otrzymujesz nieprzyjemną niespodziankę. Pracodawcy nie odpowiadają na przesłane CV. Firmy pracownicze nie oddzwaniają. Rekruterzy zachowują się, jakbyś był niekompetentny. Kiedy stajesz twarzą w twarz z tą rzeczywistością poszukiwania pracy, łatwo jest poczuć się beznadziejnie.

Prawda jest jednak taka, że nie powinieneś się tak czuć. Oczywiście, kilka niepowodzeń z pewnością wywoła obawy, że nigdy więcej nie zostanie zatrudniony. Ale takie uczucia opierają się na dwóch ogromnych błędnych przekonaniach:

-Że twoja kariera powinna rozwijać się w linii prostej.

-Że dzisiejszy rynek pracy jest podobny do tego z przeszłości, tylko trudniejszy.

Oba te poglądy są szeroko rozpowszechnione wśród osób poszukujących pracy i oba są całkowicie błędne. W rzeczywistości żadne z nich nie jest ważne od lat. Więc kiedy je w sobie pielęgnujesz, rzucasz się w myślenie oscylujące wokół porażki, która sprawia, że ​​wierzysz, że zrobiłeś coś złego.

Ale nie musi tak być. Zamiast tego możesz wyjaśnić swoje nieporozumienia i zacząć uczyć się, jak naprawdę działa dzisiejszy rynek pracy. Zrób to, a może nawet odkryjesz, że to, co kiedyś nazywałeś niepowodzeniem, jest teraz prawdziwym sukcesem. Ale jak możesz zmienić życie, zastanawiając się, jak zdobyć i utrzymać pracę? Zacznij od zrozumienia, jak zmienił się rynek pracy.

Prawdopodobnie nawet o tym nie myślisz, ale po prostu załóż, że twoja kariera rozwinie się w taki sam sposób, jak w przypadku niezliczonych innych – mianowicie, że twoje postępy w miejscu pracy poruszają się w linii prostej. Rozpoczniesz w punkcie A, a jeśli dobrze zrobisz, przejdziesz do punktu B, następnie do punktu C i tak dalej. Zawsze dalej i wyżej.

Ten rodzaj ruchu był tradycyjnie określany jako „drabina kariery”. Prawdopodobnie widzieliście poradę dotyczącą poszukiwania pracy, która odnosi się do tego („Wspinaj się po drabinie kariery”, itd.). Idea drabiny kariery była prosta: albo przesuwałeś się po szczeblach, albo odpadłeś, zostałeś odepchnięty lub wycofany. Zawsze wiedziałeś, gdzie stoisz.

Cóż, ta drabina kariery zniknęła. Pracodawcy nie pomagają już w zarządzaniu karierą, gwarantując ci drogę do biura o oczko wyżej, jeśli wykonasz dobrą pracę i udowodnisz swoją lojalność. Zamiast tego została zastąpiona karierą zygzakowatą. Co za różnica? Zygzakowata kariera wciąż porusza się dalej, ale nie zawsze w górę.

Teraz nie ma pracodawcy patrzącego przez ramię, mówiącego, gdzie iść. I choć czasami poruszasz się prosto – możesz także iść z boku na bok, a nawet w dół, aby dostać się tam, gdzie się wybierasz. Wszystko, co musisz zrobić, to wiedzieć, gdzie jest Twój cel. Dziś to samo dotyczy twojej kariery

Poprawianie błędnego wyobrażenia o normalnym rynku pracy pomoże Ci w zrozumieniu tego aspektu, że w przeszłości osoby poszukujące pracy miały do czynienia z całkiem innym rynkiem pracy.