Projekt mieszkania – na jakie szczegóły zwracają uwagę klienci?

Projekt mieszkania – na jakie szczegóły zwracają uwagę klienci?

4 września 2020 0 By Anna Szafrańska

Projektowanie mieszkań cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Na takie rozwiązanie decydują się osoby, które mają do urządzenia cały dom lub mieszkanie, a nie mają na nie za bardzo pomysłu. Korzystanie z usług doświadczonego i wykwalifikowanego projektanta lub dekoratora wnętrz to gwarancja, że mieszkanie będzie urządzone ze smakiem, estetycznie, funkcjonalnie, a jednocześnie zgodnie z oczekiwaniami zlecającego.

Aby projekt domu lub mieszkania powstał bezproblemowo, zawsze pierwszym elementem powinna być rozmowa projektanta z klientem. Musi on ocenić indywidualne potrzeby właścicieli wnętrza, a także ich nawyki, codzienne zachowania, zwyczaje. Innych rozwiązań będą bowiem potrzebowały osoby młode, aktywne i mające wiele zajęć poza domem, a innego wnętrza potrzebują osoby w średnim wieku, będące domatorami i lubiące spędzać czas we własnych czterech ścianach. W czasie projektowania wnętrza warto korzystać z nowości, modnych trendów, nieszablonowych rozwiązań, ale tylko wtedy, gdy faktycznie pasują przyszłym mieszkańcom. Mieszkanie ma bowiem służyć domownikom, a nie na odwrót. Nawet piękne wnętrza rodem z katalogów wnętrzarskich nie sprawdzą się, jeśli ich właściciele będą się w nich źle czuli.

Ważna estetyka i jakość wykonania

Klienci, którzy korzystają z usług projektantów wnętrz, zwracają uwagę na jakość materiałów, estetykę projektu, a także na wiele dodatkowych kwestii. Często jeszcze przed zatrudnieniem projektanta upewniają się, czy faktycznie spełni on oczekiwania. Najlepiej, aby profesjonalista miał w portfolio zdjęcia prawdziwych realizacji, a nie jedynie wizualizacji. Dla potencjalnego klienta może to być bowiem informacja, że projektant pracuje tylko w teorii. Tworzy wiele różnych projektów, ale żadne nie stają się faktem i nie są wcielane w życie. Klienci zwracają uwagę również na doświadczenie projektanta wnętrz, lubią zajrzeć do portfolio, a także umówić się na rozmowę jeszcze przed rozpoczęciem prac. Bardzo często już w czasie pierwszej rozmowy można ocenić, czy projektant nam odpowiada i czy faktycznie jest w stanie stworzyć wnętrza naszych marzeń. Jeśli coś w rozmowie nie pasuje, lepiej jest od razu ją zakończyć i szukać nowego projektanta. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, jakie mogłyby się pojawić przy nieodpowiednim i nietrafionym projekcie.

Czy projektant zna najlepsze na rynku firmy?

Dobry projektant wnętrz powinien mieć wiedzę nie tylko na temat najnowszych rynkowych trendów, ale również znać firmy z branży wnętrzarskiej, wiedzieć, gdzie kupić najlepsze panele podłogowe, lampy, farby, meble czy dekoracje do wnętrza. Jeśli ma dopasować drzwi do mieszkania lub domu, powinien stawiać na przykład na drzwi zewnętrzne poznań, czyli sprawdzone i solidne rozwiązanie. Podobnie powinno być w przypadku wszelkich innych materiałów wykończeniowych. Jeśli projektant nie wie, jakie firmy z branży wykończenia wnętrz są obecnie najpopularniejsze, trudno liczyć na to, że stworzy projekt dopasowany do potrzeb wymagających klientów.