Czy domowe osuszacze powietrza są niebezpieczne dla zdrowia?

Czy domowe osuszacze powietrza są niebezpieczne dla zdrowia?

30 września 2020 0 By Anna Szafrańska

Domowe osuszacze powietrza to grupa produktów, która cieszy się coraz większa popularnością wśród użytkowników. Świetnie sprawdzają się przede wszystkim w tych domach i mieszkaniach, w których występuje problem nadmiernej wilgoci. Jest ona wyjątkowo szkodliwa dla zdrowia, gdyż powoduje powstawanie pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów chorobotwórczych, które mogą latami unosić się w pomieszczeniu.

Problem nadmiernej wilgoci nie zawsze jest możliwy do rozwiązania i wyeliminowania. Często jest bowiem związany z wadami konstrukcyjnymi budynków, które mają niewłaściwie wykonaną termoizolację lub niesprawną wentylację. Wilgoć, która powstaje w wyniku użytkowania pomieszczeń nie ma wtedy żadnej możliwości odprowadzenia z pomieszczenia, osadza się na ścianach i jest świetnym środowiskiem do rozwoju wszelkich drobnoustrojów chorobotwórczych. Jeśli zauważymy w pomieszczeniu jakiekolwiek zjawiska świadczące o nadmiarze wilgoci, warto reagować natychmiast. Przede wszystkim trzeba usunąć ze ścian wszelkie wykwity, a następnie pokryć je preparatami ochronnymi. Ale to nie wystarczy – jeśli nie obniżymy wilgotności pomieszczenia, pleśnie i grzyby z pewnością będą nawracały.

Warto inwestować w osuszacze

Aby pozbyć się nadmiaru wilgoci z pomieszczenia, dobrze jest kupić sprawny, domowy osuszacz powietrza, który szybko powoduje obniżenie poziomu wilgoci do optymalnych warunków. Dzięki temu wnętrza będą suche i bezpieczne dla użytkowników. Osuszacze są w stu procentach bezpieczne dla naszego zdrowia – niebezpieczna jest przede wszystkim wilgoć. Urządzenia posiadają zaawansowane technologicznie filtry, które pochłaniają nie tylko wilgoć, ale również wszystkie szkodliwe substancje i mikroorganizmy, które mogą unosić się w nadmiernie zawilgoconym powietrzu. Dzięki temu wnętrze naszego domu czy mieszkania będzie nie tylko suche, ale również zdrowe i komfortowe dla użytkowników. Jeśli chcemy, aby osuszacz służył nam w niezmienionym stanie przez długi czas, warto inwestować w sprawdzone, solidne rozwiązania pochodzące od renomowanych producentów. Wtedy można mieć pewność, że urządzenia będą działały wydajnie i bezawaryjnie przez długi czas.

Konieczne czyszczenie i konserwacja

Podobnie jak domowa klimatyzacja, także domowe osuszacze powietrza są wyposażone w różnego rodzaju filtry, które wymagają regularnego czyszczenia. Pracują one bowiem bardzo wydajnie i intensywnie, a co za tym idzie, w ich wnętrzu znajduje się całe mnóstwo zanieczyszczeń. Zapchane filtry powodują zmniejszenie wydajności urządzenia, ale również mogą być dobrą pożywką dla rozwoju drobnoustrojów. Warto więc regularnie czyścić urządzenia i pilnować, aby wszystkie ich elementy działały zgodnie z zaleceniami producentów. Dobrym rozwiązaniem może być korzystanie z profesjonalnego serwisu tego rodzaju urządzeń, który kompleksowo zajmie się wszelkimi pracami konserwacyjnymi i naprawą ewentualnych usterek. Na sprawności i jakości działania osuszaczy nie warto oszczędzać – jest to inwestycja przede wszystkim w nasze zdrowie i dobre samopoczucie każdego dnia.