Czas na rozwiązanie firmy? Tłumaczymy istotę procesu.

Czas na rozwiązanie firmy? Tłumaczymy istotę procesu.

20 lipca 2019 0 By Redakcja

Od przechodzenia do innego przedsięwzięcia, aż do stwierdzenia, że biznes po prostu nie wypalił – istnieje wiele powodów, dla których niektóre małe firmy muszą zamknąć drzwi i przestać działać. Niezależnie od tego, czy zamykasz firmę dobrowolnie, czy nie, musisz wiedzieć jak to zrobić.

Czym jest rozwiązanie firmy?

Oznacza to, że firma nie jest już postrzegana jako aktywna i jest formalnie zamknięta. Złożenie wniosku o rozwiązaniu, uniemożliwia właścicielowi pobieranie rocznych opłat państwowych i podatków wcześniej związanych z działalnością. Oto jak rozwiązać interes biznes wraz z poradami dotyczącymi przywrócenia firmy, jeśli Twoja firma popadła w złą kondycję.

Kroki prowadzące do rozwiązania firmy

1. Składanie wniosku o rozwiązaniu

Dokumenty te, nazywane również świadectwem rozwiązania, zasadniczo określają twoją korporację lub spółkę jako nieistniejący już w państwie biznes. Podczas gdy wymagania dotyczące rozwiązania różnią się w zależności od państwa, większość firm będzie musiała podać w takim wniosku imię i nazwisko właściciela, datę wejścia w życie rozwiązania, powód rozwiązania oraz, jeśli takie istnieją, informacje o toczących się postępowaniach prawnych. Jeśli firma jest zarejestrowana do prowadzenia działalności w innym kraju, wniosek o odstąpienie musi zostać złożony, aby uniknąć odpowiedzialności za przyszłe raporty roczne i opłaty państwowe.

Jednak przed złożeniem tych dokumentów ważne jest, aby upewnić się, że wszyscy członkowie zarządzający lub zarząd (dla korporacji) głosowali i zgodzili się na rozwiązanie. Korporacje wymagają również, aby akcjonariusze głosowali, ponieważ zazwyczaj są to przedsiębiorstwa będące w obrocie publicznym. Jeśli głosowanie nie zostanie formalnie zatwierdzone, w najlepszym interesie jest nie rozwiązywanie firmy.

2. Wyślij informacje i powiadomienia

Kiedy korporacja publiczna rozwiązuje się, większość krajów wymaga od firmy formalnego ogłoszenia takiego rozwiązania. To będzie częścią publicznego zapisu i wymieni zaangażowaną korporację, wraz z oświadczeniem potwierdzającym, że propozycja rozwiązania została przyjęta większością głosów. W ciągu 30 dni od złożenia wniosków o rozwiązaniu, korporacje muszą również złożyć formularz do Urzędu.

3. Zarządzanie majątkiem

Co dzieje się z majątkiem firmy, gdy się rozwiązuje? Przede wszystkim wszyscy wierzyciele muszą zostać spłaceni, a jeśli cokolwiek pozostanie, aktywa muszą zostać przekazane właścicielom na podstawie procentu firmy, której są właścicielami. W przypadku korporacji udziałowcy są spłacani na podstawie liczby posiadanych przez nich akcji przy zwrocie pozostających w obrocie akcji. W przypadku spółek – aktywa są rozdzielane zgodnie z wysokością pierwotnego wkładu członków.

Co jeśli moja firma została rozwiązana mimowolnie?

Jeśli Twoja firma przypadkowo popadła w kiepską kondycję, niezależnie od tego, czy oznacza to zapomnienie o uiszczeniu opłaty za zgłoszenie, czy wysłanie raportu rocznego z opóźnieniem, mogło to zostać rozwiązane w sposób niezamierzony. Jednak nadal możliwe jest przywrócenie działalności.

W przypadku jakichkolwiek problemów Twojej firmy na rynku polskim, warto wiedzieć, że profesjonalne wsparcie i doradztwo są na wyciągnięcie ręki. Zachęcamy do odwiedzenia https://atelier-lex.pl/, gdzie zespół ekspertów oferuje kompleksową pomoc prawną, aby skutecznie sprostać wyzwaniom i przywrócić Twojej firmie stabilność operacyjną.