Co należy wziąć pod uwagę przy budowie fundamentu?

Co należy wziąć pod uwagę przy budowie fundamentu?

13 marca 2022 0 By Redakcja

Fundament to element konstrukcyjny budynku, który bezpiecznie przenosi obciążenia ze ściany lub słupów na grunt poniżej. Jest to część podkonstrukcji lub dolna część konstrukcji. Gdy fundamenty domów lub budynków są dobrze zbudowane, konstrukcje mogą trwać długo. Aby osiągnąć długą żywotność zbudowanej konstrukcji, konieczne jest zaprojektowanie powiązanego fundamentu zgodnie ze standardowymi przepisami projektowymi i cała budowa fundamentów musi się o to opierać, o czym więcej możesz się dowiedzieć zaglądając tutaj: https://purios.com/blog/budowa-fundamentow-jak-prawidlowo-je-wykonac-podczas-budowy-domu.

Fundament powinien być również zabezpieczony przed efektem zsuwania się i przewracania. Ważne jest, aby zbudować ją bezpieczną przed ryzykiem rozliczenia różnicowego. Aby zabezpieczyć się przed tymi niepożądanymi prawdopodobieństwami, powierzchnia powinna spełniać kilka podstawowych wymagań. Aby poznać podstawowe kryteria, przeczytaj wymagania dotyczące systemu fundamentowania poniżej.

Stabilność dobrego systemu fundamentowego zależy od wielu czynników. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiedniego systemu posadowienia. Generalnie systemy fundamentowe są dwojakiego rodzaju. Może to być podkład płytki lub głęboki. Jak sama nazwa wskazuje, płytki fundament ma mniejszą głębokość w porównaniu z głębokim fundamentem.

System płytkiego i głębokiego fundamentowania obejmuje różne rodzaje fundamentów, które zwiększają:

• stabilność,
• równowagę,
• wytrzymałość konstrukcji.

Wybór odpowiedniego systemu posadowienia lub odpowiedniego fundamentu dla domu nie jest trudny, pod warunkiem, że znasz czynniki aktywnie lub biernie odpowiedzialne za jakość i stabilność konkretnego fundamentu. Jeśli chcesz poznać najlepszy system posadowienia i związek tych czynników z cechą stateczności, czytaj dalej.

Czynniki wpływające na wybór fundamentu

Wybór fundamentu będzie zależeć od wielu czynników. Oprócz czynników omówionych poniżej zależy to również od bliskości drzew, odwodnienia i stabilności skarpy itp.

01. Użyteczność Budynku

Wykorzystujemy budynki o różnym przeznaczeniu tj. przemysłowym, mieszkalnym lub instytucjonalnym. Jeśli budynek ma większe znaczenie, jak szkoły czy szpitale, potrzebuje lepszego i trwałego wsparcia systemu fundamentowania.

02. Żywotność konstrukcji

Budowanie mocnego fundamentu prowadzi do dłuższej żywotności budynku. Jeśli chcesz wydłużyć żywotność fundamentu, musisz zbudować budynek o solidnym fundamencie. Właściwe planowanie i użycie odpowiedniego materiału może prowadzić do dłuższej żywotności budynku.

03. Liczba pięter: wysokość budynku

Wysokość budynku jest jednym z głównych kryteriów wyboru odpowiedniego fundamentu. Ponadto, jeśli budynek ma większą liczbę pięter, musisz zbudować mocniejszy fundament.

04. Obciążenia z konstrukcji

Na dom lub budynek działają obciążenia grawitacyjne i boczne. Jest to ważna i godna uwagi uwaga przy ostatecznym wyborze konstrukcji. W oparciu o lokalizację domów lub budynków rozważana jest kombinacja obciążeń własnych i obciążeń ruchomych. Należy również wziąć pod uwagę inne obciążenia, takie jak obciążenia wiatrem, obciążenia śniegiem, obciążenia trzęsieniami ziemi itp.