Zawód managera – od czego zależy Twój sukces?

Zawód managera – od czego zależy Twój sukces?

5 lipca 2021 0 By Anna Szafrańska

 

Praca menadżera kojarzy się z samymi profitami, renomą stanowiska, a także dobrymi zarobkami. Warto jednak mieć świadomość, że dobry menadżer najpierw musi wiele lat się kształcić, a później stale uzupełniać swoje kwalifikacje. Ważne są również pewne wrodzone cechy, między innymi otwartość, komunikatywność czy umiejętności przywódcze. Osoby zamknięte w sobie, które nie lubią pracy z ludźmi, raczej kiepsko będą radziły sobie na stanowiskach kierowniczych.

Aby zostać dobrym menadżerem warto zacząć od kompleksowej edukacji, która dostarczy zarówno wiedzy teoretycznej, jak i wielu praktycznych umiejętności. Do wyboru mamy studia na kierunku zarządzanie z różnymi specjalizacjami lub zarządzanie jako specjalizację na innych kierunkach studiów. Kierunek zarządzanie jest dzisiaj realizowany na większości uczelni publicznych i prywatnych w Polsce, dlatego bez problemu można znaleźć kształcenie w pobliżu miejsca zamieszkania. Warto jednak mieć świadomość, że dyplom dyplomowi nierówny i ukończenie niewielkiej, prywatnej szkoły może być słabiej widziane niż dyplom jednej z wiodących uczelni w kraju. Poza studiami konieczne jest również stałe dokształcanie się – sama wiedza uniwersytecka zdecydowanie nie wystarczy, aby być sprawnym i skutecznym menadżerem.

Co powinien umieć dobry menadżer?

Dobry menadżer powinien przede wszystkim mieć wiedzę na temat wszelkich dziedzin zarządzania, w aspekcie zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. Musi wiedzieć, jak wygląda budowanie marki firmy, tworzenie strategii funkcjonowania organizacji, namierzanie sytuacji konfliktowych czy kryzysowych. Ważne są umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne. Powinien również umieć współpracować z większą grupą ludzi, odpowiednio ich motywować, tworzyć realne plany długo i krótkoterminowe, a także umieć wyegzekwować wszystkie zadania, jakich oczekuje od pracowników. Praca menadżera może być nieco różna w zależności od rodzaju branży, w której pracuje, a także specyfiki działu. Menadżer działu sprzedażowego będzie miał nieco inne obowiązki niż szef działu zajmującego się analizami czy statystykami.

Warto korzystać ze szkoleń

Aby dodatkowo podnieść kwalifikacje i kompetencje zawodowe, menadżerowie mają możliwość korzystania z szeregu szkoleń przeznaczonych właśnie dla nich. Szkolenia i kursy dla menadżerów różnego szczebla można znaleźć w wielu dobrych firmach szkoleniowych, zarówno tych organizujących kursy stacjonarne, jak i w wirtualnej przestrzeni. Szkolenia pozwalają w krótkim czasie zdobyć sporo nowej wiedzy i kompetencji, dostarczają skondensowaną wiedzę teoretyczną, skupiają się na kształceniu umiejętności praktycznych. Korzystanie ze szkoleń poszerza umiejętności, dostarcza wiedzy, której nie zdobywa się na studiach. Warto z nich korzystać szczególnie wtedy, gdy studia kończyliśmy już jakiś czas temu i w tym czasie sporo się zmieniło, jeśli chodzi o trendy w zarządzaniu. Menadżerowie, którzy są na bieżąco, są zdecydowanie bardziej konkurencyjni, świetnie radzą sobie w przedsiębiorstwie i nie muszą obawiać się jakichkolwiek zwolnień. Żaden pracodawca nie będzie przecież zwalniał pracownika, który pod każdym względem wypełnia swoje obowiązki bez zarzutu.