Problemy z oczami – jak i kto im zaradzi?

Problemy z oczami – jak i kto im zaradzi?

5 lipca 2021 0 By Anna Szafrańska

 

Dolegliwości związanych ze wzrokiem, nawet tych pozornie niezbyt poważnych, nigdy nie należy lekceważyć. Warto mieć świadomość, że nasze oczy wymagają szczególnej troski i pielęgnacji. Nawet niewielkie problemy mogą z biegiem czasu doprowadzić do poważnych chorób, które będą utrudniały codzienne funkcjonowanie.

Problemy ze wzrokiem bywają różne. Jedne z najpowszechniejszych to krótkowzroczność i nadwzroczność, a więc nieostre widzenie przedmiotów z bliska i z daleka. Zarówno jedna, jak i druga wada, rozwijają się z biegiem czasu, zwłaszcza, gdy nie są odpowiednio korygowane. Dlatego też, nawet jeśli nasze problemy z widzeniem nie są zbyt poważne, warto skorygować wadę poprzez noszenie okularów lub szkieł kontaktowych. Jeśli to zaniedbamy, wada będzie się pogłębiała i później może być kłopotliwa do zatrzymania. W celu dobrania właściwych okularów czy szkieł kontaktowych, warto wybrać się do okulisty lub optometrysty, który dopasuje szkła do indywidualnych potrzeb oraz rodzaju wady. Szkła zawsze powinny być dobrze dobrane, dlatego niewskazane jest kupowanie okularów od kogoś czy wybieranie produktów dostępnych w marketach. Można w nich dostać na przykład okulary do czytania, jednak ich jakość zdecydowanie pozostawia wiele do życzenia.

Jęczmień na oku

Jęczmień na oku jest jedną z tych dolegliwości, które wydają się mocno dokuczliwe, ale nieszkodliwe. Okazuje się jednak, że także zwykły jęczmień może być groźny. Warto pamiętać, że przyczyną jego powstawania jest zakażenie bakteryjne, które może doprowadzić do poważnych uszkodzeń w obrębie oka. Gdy dokucza nam jęczmień na oku objawy mogą być mniej lub bardziej nasilone, zawsze jednak warto skonsultować się z lekarzem okulistą. Wiele osób uważa, że jęczmień po prostu trzeba przechorować, ewentualnie stosują domowe sposoby łagodzenia dolegliwości. Lekarz okulista jest jednak zdecydowanie lepszym pomysłem – nie tylko dokładnie oceni zmiany na powiekach, ale również w razie potrzeby może przepisać dobre leki przeciwzapalne czy antybiotyki, dzięki którym leczenie będzie przebiegało zdecydowanie szybciej i skuteczniej.

Warto szukać dobrego okulisty

Problemy z oczami bywają różne w zależności od wieku czy naszych przyzwyczajeń. Osoby, które pracują sporo przy komputerze, mogą mieć kłopoty z suchymi oczami, piaskiem pod powiekami, problemy z podwójnym czy zamglonym widzeniem. Osoby starsze często cierpią na jaskrę lub zaćmę, czyli choroby, które wymagają specjalistycznego leczenia. Bez względu na rodzaj dolegliwości, nigdy nie należy zwlekać z wizytą u okulisty. Jeśli terminy w państwowych przychodniach są dosyć odległe, najlepszą opcją jest skorzystanie z prywatnej wizyty. Czekanie na wizytę państwową w obliczu pogarszającej się kondycji oczu i narastających problemów z widzeniem zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Im szybciej nasze problemy z oczami zostaną właściwie zdiagnozowane, tym szybciej zostanie włączone właściwe leczenie, a co za tym idzie – dolegliwości zaczną ustępować.