Zarządzanie nieruchomością – jak to robić umiejętnie?

Zarządzanie nieruchomością – jak to robić umiejętnie?

23 stycznia 2020 0 By Redakcja

Jednym z najlepszych sposobów na zwiększenie wartości nieruchomości komercyjnych jest dobre zarządzanie nieruchomościami Gdynia. Chociaż zakup nieruchomości w odpowiedniej cenie ma kluczowe znaczenie, to, co z nią zrobisz po zakupie, jest często ważniejsze. Oto kilka kluczowych wskazówek dotyczących dobrego zarządzania nieruchomościami.

Dbaj o zadowolenie najemców

W przeciwieństwie do nieruchomości mieszkalnych znalezienie nowych najemców nieruchomości komercyjnych jest bardzo trudne i kosztowne. Może to potrwać od dwóch do dziewięciu miesięcy. Prowizja za dzierżawę nie jest należna, dopóki nie podpiszesz umowy najmu i często musisz wydać pieniądze na powierzchnię, aby była ona wynajęta. Dlatego najlepszym sposobem na utrzymanie dochodów jest powstrzymanie istniejących najemców przed opuszczeniem nieruchomości.

Utrzymywanie pozytywnych relacji z najemcami obejmuje:

  • regularną komunikację,
  • przewidywanie ich potrzeb i aktywność.

Utrzymaj nieruchomość

Wygląd budynku jest ważny dla sukcesu firmy, a najemcy płacą więcej za lepiej utrzymane nieruchomości. W branży nieruchomości komercyjnych wyznacza się nieruchomości w klasie A, B lub C na podstawie stanu nieruchomości. Nieruchomości klasy A mają wyższy czynsz i niższe obroty niż klasa B lub C. Podczas gdy najemca może zadowolić się nieruchomością klasy C, wraz z rozwojem działalności (lub spadkiem czynszów), najemca często przenosi się do nieruchomości klasy A.

Podobnie jak w przypadku wszystkich właściwości, odroczenie konserwacji może prowadzić do kosztownych napraw później. Na przykład ponowne uszczelnianie parkingu co trzy lata może wydawać się kosztowne i niepotrzebne, ale eliminuje potrzebę wymiany asfaltu przez dziesięciolecia i każdy dobry zarządca powinien mieć tego świadomość.

W przypadku dużych nieruchomości komercyjnych lista rzeczy, które należy regularnie utrzymywać, jest obszerna. Jeśli nie masz doświadczenia w zarządzaniu nieruchomościami komercyjnymi, powinieneś zaufać doświadczonemu zarządcy nieruchomości, który przeprowadzi niezbędne kontrole.

Być może najlepszym sposobem na zwiększenie wartości nieruchomości jest wprowadzenie ukierunkowanych ulepszeń. Ponieważ wartość budynku komercyjnego pochodzi wyłącznie z generowanego przez niego dochodu, łatwo jest oszacować wartość poprawy na podstawie potencjalnego wzrostu czynszu.

Na przykład, jeśli uaktualnienie krajobrazu kosztuje 20 000 zł i oczekuje się, że zwiększy czynsz o 750 zł miesięcznie (z powodu wyższych stawek czynszu lub obsadzonych wolnych miejsc), nie tylko odzyskasz pieniądze za dwa lata, ale to niewielkie ulepszenie zwiększy wartość nieruchomości o 150 000 zł (przy stopie kapitalizacji 8 procent)!

Posiadanie i zarządzanie nieruchomościami komercyjnymi wymaga szczególnej wiedzy na temat tego rodzaju produktu. Każda z nieruchomości handlowych, biurowych i przemysłowych wymaga różnych umiejętności, zrozumienia klienta i wiedzy fachowej w zakresie konserwacji. Dowiedz się, jakich udogodnień potrzebują najemcy, jakie usługi będziesz świadczyć, a także standardy estetyczne typowe dla tego rodzaju produktu.