Zakup gitary – czy na instrumentach muzycznych warto oszczędzać?

Zakup gitary – czy na instrumentach muzycznych warto oszczędzać?

16 marca 2021 0 By Anna Szafrańska

Kupno gitary to ważny krok w życiu każdego początkującego muzyka lub pasjonata tego instrumentu. Zanim zdecydujemy się na zakup, warto dobrze jest zapoznać się z ofertą na rynku. Jeszcze lepiej – poprosić o radę kogoś, kto ma w tym temacie większą wiedzę i doświadczenie. Pamiętajmy, że gitara ma nam docelowo służyć przez dłuższy czas, jej wybór nigdy więc nie powinien być przypadkowy.

Gdy planujemy zakup pierwszej gitary, zapewne w myślach wyobrażamy sobie już siebie dających pierwsze koncerty. Zanim jednak do tego dojdzie, czeka nas sporo nauki, żmudnych ćwiczeń, prób grania akordów, prostych melodii, a dopiero później bardziej rozbudowanych utworów. Jeśli chcemy, aby gitara służyła nam nieco dłużej, dobrze jest kupić instrument, który poradzi sobie z intensywnym użytkowaniem, będzie pasował zarówno dla początkujących, jak i dla osób, które pierwsze gitarowe kroki mają już za sobą i chcą kontynuować edukacje muzyczną.

Nie warto kupować tanio

Jeśli rozejrzymy się w ofertach różnych miejsc zakupowych w sieci, możemy dojść do wniosku, że gitara nie jest żadnym drogim instrumentem ani sporym wydatkiem. Można znaleźć już takie gitary, które kosztują 150-200 złotych. Jednak granie na takim sprzęcie to prawdziwe wyzwanie – jest on bowiem kiepskiej jakości, niezbyt wyregulowany, zwykle wyposażony w najsłabsze struny, a także trudny w obsłudze. Dźwięk takich gitar również pozostawia wiele do życzenia – nie jest czysty, a brzęczący i metaliczny, co może szybko zniechęcić do nauki grania. Nie wybierajmy więc gitary kierując się kryterium ceny, gdyż skutek może być opłakany. Tania gitara pochodząca ze słabego źródła, zwykle prosto z Chin, może być dobrą dekoracją na ścianę czy ciekawym dodatkiem do wnętrza, ale zdecydowanie nie nadaje się dla muzyka, choćby tego początkującego, który instrumentu nie miał jeszcze nigdy w rękach.

Szukaj profesjonalnych sklepów

Kupno gitary, podobnie jak wszystkich innych instrumentów muzycznych wymaga przemyślenia, dopasowania do indywidualnych potrzeb, zwracania uwagi na szczegóły. Warto szukać instrumentów w profesjonalnych sklepach muzycznych, które mają nie tylko duży wybór, ale również fachową obsługę. W razie problemów można liczyć na doradztwo. Obsługa wyjaśni nam, czym różni się gitara klasyczna od akustycznej, doradzi odpowiednie struny, jak również właściwie wyreguluje struny. To ważne, gdy struny umieszczone na niewłaściwej wysokości nad podstrunnica bardzo utrudniają naukę, sprawiają, że trudno jest trafić w akordy lub powodują nieprzyjemne brzęczenie instrumentu. Dobrą gitarę można kupić zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym. Zawsze jednak powinien to być dobry i sprawdzony sklep, który cieszy się renomą i pozytywnymi opiniami użytkowników. Pamiętajmy również, że już na etapie zakupu instrumentu przydadzą nam się dodatkowe akcesoria, między innymi stroik oraz futerał lub pokrowiec, który ochroni gitarę przed przypadkowymi uszkodzeniami.