Utylizacja sprzętu biurowego – 5 kroków do otwarcia własnego biznesu

Utylizacja sprzętu biurowego – 5 kroków do otwarcia własnego biznesu

17 marca 2021 0 By Anna Szafrańska

Utylizacja sprzętu biurowego to usługi, które cieszą się dużym zainteresowaniem wraz z rozwojem firm i ich nieustannymi zakupami nowego sprzętu. Firmy, które zajmują się utylizacją powstają zarówno w dużych, jak i małych miejscowościach. Nie narzekają na brak dostawców, gdyż sprzęt elektroniczny zużywa się dosyć szybko zarówno w warunkach domowych, jak i biurowych. Jak zabrać się za otwarcie biznesu w tej branży?

1. Napisz dobry biznesplan

To pierwszy krok w przypadku każdego biznesu, bez względu na branżę, w której chcesz działać. W biznesplanie powinny znaleźć się wszystkie informacje na temat przyszłej działalności, związane z lokalizacją, rodzajem świadczonych usług, planowanymi zarobkami, konkurencją na lokalnym rynku i wiele innych. Im lepiej napisany biznesplan, tym łatwiej będzie później wprowadzać jego poszczególne plany w życie. Warto też pamiętać, że dobry biznesplan jest niezbędny w sytuacji, gdy chcemy na działalność uzyskać jakieś finansowanie w banku.

2. Znajdź dobrą lokalizację

Firma zajmująca się odbiorem i utylizacją sprzętu elektronicznego, powinna mieć dobrą, sprawdzoną siedzibę z wygodnym dojazdem. Dzięki temu klienci będą korzystali z jej usług często. Przyda się spora powierzchnia magazynowa, w której będą składowane poszczególne elementy. Im dokładniej będziemy szukać lokalizacji, tym większa pewność, że będzie ona spełniała wszystkie oczekiwania zarówno właściciela firmy, jak i jego przyszłych klientów.

3. Zapoznaj się z przepisami

Działalność polegająca na utylizacji sprzętu elektronicznego wymaga sporej wiedzy, posiadania odpowiednich licencji czy pozwoleń na prowadzenie działalności, a także regularnego aktualizowania wiedzy. Choć wydawałoby się, że elektrośmieci to temat dosyć prosty, w rzeczywistości jest on wyjątkowo skomplikowany. Trzeba mieć rozległą wiedzę na temat tego, w jaki sposób składować i utylizować poszczególne urządzenia lub ich fragmenty. Co wymaga specjalnego traktowania i jak obchodzić się z materiałami, które mogą być niebezpieczne.

4. Sprawdź, co można odzyskać

Choć elektrośmieci to przedmioty do wyrzucenia, można z nich sporo elementów odzyskać. W przypadku urządzeń biurowych są to między innymi pojemniki po zużytych tuszach i tonerach. Bez względu na to, czy w urządzeniach znajdują się brother tusze zamienniki czy oryginalne pojemniki, można je sprzedać w punktach skupu lub w firmach zajmujących się ich produkcją czy napełnianiem. Jest to dobry pomysł na dodatkowy zarobek z działalności polegającej na utylizacji elektrośmieci.

5. Pokaż, że istniejesz

Aby klienci chętnie korzystali z punktu utylizacji elektrośmieci, muszą przede wszystkim wiedzieć o jego istnieniu. Warto więc swoją firmę choćby w niewielkim stopniu zareklamować, zadbać o stronę internetową, nawet prostą wizytówkę z danymi adresowymi czy mapką dojazdu. Jeśli klienci będą wiedzieli, że nasza firma w ogóle istnieje, na pewno będą się tą wiedzą dzielili z innymi osobami zainteresowanymi tego rodzaju usługami.