Wizażysta – nieodłączny element (nie)codziennego show

Wizażysta – nieodłączny element (nie)codziennego show

9 czerwca 2021 0 By Redakcja

Wizażyści są ekspertami w zapewnianiu ludziom pożądanego wyglądu poprzez stosowanie makijażu, peruk i innych narzędzi handlu. Wielu wizażystów pracuje w środowisku teatralnym lub performatywnym. Inni stosują makijaż do telewizji i filmu.

Niektórzy wizażyści nakładają szminki i tusz do rzęs na klientów domów towarowych, aby pomóc w sprzedaży masowych produktów do makijażu. Firmy kosmetyczne zatrudniają również wizażystów jako konsultantów. Wizażyści są często zatrudniani na jednorazowe wydarzenia, takie jak pokazy mody czy wesela.

Zadaniem artystów makijażu show-biznesu jest nakładanie makijażu na wykonawców zgodnie z konkretnymi potrzebami osoby lub show.

W niektórych przypadkach mogą używać makijażu, aby aktor wyglądał na znacznie starszego lub młodszego, a nawet by wyglądał jak potwór lub kosmita. W innych sytuacjach praca polega po prostu na ukrywaniu skaz i sprawieniu, by wykonawca wyglądał tak pięknie, jak to tylko możliwe, pod lampami scenicznymi. Wizażyści pracujący w tego typu miejscach muszą posiadać wiedzę na temat wpływu oświetlenia scenicznego na wygląd danej osoby. Artyści ci muszą również być dobrzy w analizie scenariusza, aby upewnić się, że postacie wyglądają tak, jak zostały opisane. Wszystkie te decyzje muszą być podejmowane we współpracy z reżyserami i projektantami kostiumów.

Wizażyści są też w pewnym sensie ekspertami od efektów specjalnych – ale do tego potrzebne są specjalne kursy makijażu. Muszą umieć dawać wykonawcom realistyczne wyglądające blizny, sprawiać, że wyglądają na chorych lub w razie potrzeby nadawać im inne niezwykłe cechy fizyczne. Czasami wiąże się to z robieniem gumowych lub plastikowych „protez” lub elementów, które są stosowane w celu zmiany wyglądu wykonawców. Aby zaprojektować odpowiednie protezy, wizażysta musi być w stanie dokładnie ocenić miejsce, w którym odbędzie się spektakl, biorąc pod uwagę:

• wielkość sali,
• oświetlenie,
• odległość między publicznością a sceną.

Na rynku konsumenckim wizażystka musi rozumieć kolor i odcień skóry, aby dobrać odpowiedni makijaż do każdego klienta. Muszą również zrozumieć, jakie rodzaje i ilości makijażu są odpowiednie dla różnych osób. Na przykład makijaż, który dobrze wygląda u barmanki w nocnym klubie, może być całkowicie nieodpowiedni dla dyrektorki firmy — nawet jeśli są to bliźniaki jednojajowe.

Wizażyści muszą być również ekspertami od pielęgnacji skóry. Muszą zwracać uwagę na reakcje alergiczne i inne możliwe negatywne skutki makijażu. Wiąże się to z wiedzą, jak ocenić typy skóry wykonawców, aby uniknąć podrażnień lub wysypki.

Najważniejszą cechą odnoszących sukcesy wizażystów jest kreatywność. Muszą być w stanie wyobrazić sobie konkretny wygląd, a następnie ożywić go za pomocą makijażu, peruk i protez, które mają do dyspozycji.

Wymagania edukacyjne i szkoleniowe

Wymagania edukacyjne i szkoleniowe dla wizażystów różnią się znacznie w zależności od rodzaju pracy. Podczas gdy uczniowie mogą specjalizować się w nakładaniu makijażu w niektórych szkołach kosmetologicznych, nie ma standardowej certyfikacji wymaganej do pracy w tej dziedzinie. Wielu wizażystów zdobywa swoje umiejętności, uczestnicząc w amatorskim teatrze społeczności lub innych mniejszych środowiskach występów i ucząc się od innych, którzy mają większe doświadczenie.

Artykuł przygotowano wspólnie z portalem kosmetolog Szczecin