Usługi elektryczne – na czym polega praca elektryka?

Usługi elektryczne – na czym polega praca elektryka?

25 października 2021 0 By Anna Szafrańska

W każdym mieszkaniu, domu jednorodzinnym czy budynku firmowym nie może zabraknąć rozmaitych instalacji elektrycznych. Zapewniają one stały dopływ energii elektrycznej, dzięki czemu na bieżąco możemy korzystać z oświetlenia. Wszystko jest możliwe, dzięki pracy elektryków. 

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem zawodu elektryka, to zapewne co nie co wiesz już na temat tej profesji. Z drugiej strony Nie rzadko bywa tak, że początkowo z braku wiedzy i doświadczenia mamy nieco przefałszowane informacje na dany temat. Jak zatem wygląda praca elektryka, czy jest to praca fizyczna czy raczej umysłowa?

Praca elektryka – z czym się wiąże

Elektryka jest bardzo szerokim pojęciem, na ogół mówiąc o pracy elektryka mamy na myśli branżę budowlaną, gdzie potrzeba rozprowadzić wszelki elektryczne instalacje: instalację energii elektrycznej, instalacje wideomofonowe, instalacje telewizji kablowej oraz przewody internetowe. W rozmaitych domach i budynkach firmowych niezbędne jest także zainstalowanie rozmaitych czujników – np. czujnika dymu lub czadu. Wszystkim tym zajmuje się właśnie elektryk. Rzecz jasna sama instalacja nie wystarczy, często też należy podłączyć do zasilania różne urządzenia. Możnaby pomyśleć – nic prostszego, trochę kabelków i po sprawie. Otóż nic bardziej mylnego. Zawód elektryka wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy z zakresu szeroko pojętej energetyki. Jest ona weryfikowana odpowiednimi egzaminami, dzięki którym można zdobyć uprawnienia na montaż urządzeń oraz instalacji elektrycznych w określonych zakresach napięć. Warto też pamiętać z czym wiąże się rozprowadzenie instalacji elektrycznych w całym budynku firmowym bądź mieszkalnym – całe okablowanie montuje się pod tynkiem, a to oznacza, że wszędzie tam, gdzie mamy zamiar poprowadzić przewody należy wykuć w ścianach czy sufitach na tyle głębokie rowki, by kable swobodnie mogły się w nich schować. Niejednokrotnie wymaga to wielogodzinnej pracy w niewygodny chpozycjach z bynajmniej nie lekkim  młotem udarowym. To prawda, że fachowy elektryk do tego typu prac zazwyczaj wynajmuje pomocnika, ale przecież nie każdy staje się od razu fachowcem :). Zanim ktoś nauczy się wszystkich tych niuansów zawodu, przypatruje się pracy fachowców działając jako pracowity pomocnik.

Ile zarabia fachowy elektryk?

Jeśli zastanawiasz się nad pracą w branży instalacji elektrycznych, to zapewne duże znaczenie ma dla Ciebie wysokość potencjalnych zarobków. Oczywiście podobnie jak to jest w przypadku innych zawodów budowlanych wysokość płacy zależy od regionu, w jakim świadczymy usługi. Na przykład we Wrocławiu i okolicach fachowy elektryk pracujący na swojej działalności może bez problemu zarabiać w przedziale między 5 a 10 tys brutto miesięcznie. Praca elektryka nie należy do łatwych. Wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy potwierdzonej uprawnieniami, ale jednocześnie niejednokrotnie wiąże się z codzienną intensywną aktywnością fizyczną. Jest to też praca odpowiedzialna, energia elektryczna potrafi być też przecież niebezpieczna.

Poszukujesz fachowego elektryka w okolicy miejscowości Trzebnice lub Oborniki Śląskie? Serdecznie zapraszamy do zainteresowania się ofertą firmy Kormas.
Usługi elektryczne Kormas
Tel. 669 337 132
E-mail: kontakt@kormas.pl