Laser – technologia XXI wieku (artykuł lepszy)

Laser – technologia XXI wieku (artykuł lepszy)

25 października 2021 0 By Anna Szafrańska

Większości z nas laser być może kojarzy się raczej z filmami z gatunku sci-fi, jednak wynalazek ten jest już powszechnie wykorzystywany niemal w każdej dziedzinie przemysłu. Z urządzeń wykorzystujących lasery korzystamy na co dzień. Dlaczego laserowa technologia jest tak popularna? 

Podstawy teoretyczne niezbędne do stworzenia lasera opracował Gordon Gould, który nadał mu też nazwę. Słowo laser jest tak naprawdę skrótem od angielskiego sformułowania: “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”, co w tłumaczeniu na język polski oznacza “wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania”. Pierwszy laser powstawł w roku 1960, jego twórcą okazał się amerykański fizyk Theodore Harold Maiman. Pierwszy powstały laser to laser rubinowy oznaczony patentami nr 3,353,115. Oczywiście to był tylko początek intensywnego rozwoju laserowych technologii. Co ciekawe w Polsce pierwszy laser wyprodukowano niewiele później bo w roku 1963 w Wojskowej Akademii Technicznej.

Zastosowanie laserów obecnie

Początkowo jak nietrudno się domyśleć pracowano nad wykorzystaniem laserów w technologiach wojskowych, niemniej jak w przypadku większości patentów, z czasem z ich dobrodziejstw mogły zacząć korzystać całe społeczeństwa. Obecnie nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele otaczających nas urządzeń wykorzystuje laserową technologię. Do popularnych urządzeń tego typu należą między innymi: myszy komputerowe, czytniki płyt dvd i cd, czytniki kodów kreskowych, laserowe termometry, laserowe poziomice i dalmierze, czujniki ruchu, itp. Wymieniać wynalazki oparte w działaniu na różnego typu laserach można by wymieniać bez końca. Oczywiście laser ma też niezmiernie istotne zastosowanie także w bardzo profesjonalnej aparaturze medycznej, poligraficznej no i oczywiście wojskowej. W tym ostatnim sektorze systematycznie są prowadzone działania w celu rozwijania broni laserowej, która zresztą jest wykorzystywana już teraz przez armie takich państw jak chociażby Stany Zjednoczone i Izrael.

Lasery znalazły także zastosowanie w nowoczesnej obróbce materiałów, a przede wszystkim twardych metali. Cięcie laserem odbywa się poprzez naprowadzenie skoncentrowanej wiązki na płytę przetwarzanego surowca. W zależności od mocy lasera stosuje się różne typy cięcia, są to między innymi: topnienie i wydmuchiwanie, wypalanie i odparowywanie. Urządzenia, w których zastosowano lasery mogą także spawać metale, hartować powierzchnię metali, a także drążyć mikrootwory w bardzo twardych materiałach takich jak np. diamenty. Rzecz jasna nie trudno się domyśleć, że tego typu technika otwiera drzwi na ogromne możliwości i kolejne kierunki rozwoju przed projektantami najróżniejszych skomplikowanych urządzeń, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie miałyby prawa powstać ze względu na ograniczone możliwości obróbki najtwardszych materiałów.

PPUH KEL-MET Obróbka metali, usługi cnc
ul. Gminna 5
92-601 Łódź
Telefony kontaktowe:
tel.: +48 42 648 88 98;
tel: +48 42 648 88 70;
tel. kom. 693 340 111