Unikasz trudnych tematów w rodzinie? Z kim warto o nich porozmawiać?

Unikasz trudnych tematów w rodzinie? Z kim warto o nich porozmawiać?

2 października 2020 0 By Anna Szafrańska

Relacje w rodzinie bywają trudne, skomplikowane i pełne konfliktów. Wiele zależy od cech osobowości, poziomu wypracowanej komunikacji, a także od otwartości pomiędzy członkami rodziny. Czasem doświadczamy wielu problemów, skomplikowanych sytuacji czy innych życiowych kryzysów, o których nie potrafimy rozmawiać z nikim bliskim w rodzinie. Zdarza się, że o wiele łatwiej jest porozmawiać z kimś obcym, kto nie jest uwikłany w skomplikowane relacje.

Problemy, których doświadczamy, a o których nie mówimy, mogą narastać, powodować sporo wewnętrznego napięcia, stresu, nerwów, czasem także lęku i poczucia bycia w sytuacji bez wyjścia. Im dłużej borykamy się z nimi sami, tym trudniej jest spojrzeć na nie w sposób obiektywny. Potrzebujemy postronnej osoby, która będzie niejako lustrem dla nas, naszej sytuacji oraz dla problemu, z którym samodzielnie nie jesteśmy sobie w stanie poradzić. Gdy nasze samopoczucie nie poprawia się i nie widzimy żadnego wyjścia, dobrze jest skorzystać z pomocy psychologicznej. Nie jest to żaden wstyd ani powód do krytyki ze strony osób trzecich. Usługi psychologów i terapeutów cieszą się dziś ogromną popularnością i ludzie coraz chętniej decydują się na korzystanie z profesjonalnej pomocy.

Z trudnymi tematami można sobie poradzić

Dobry psycholog, terapeuta czy psychiatra to sprawdzone rozwiązanie dla każdego, kto potrzebuje wsparcia, rozmowy, motywacji do działania czy obiektywnej oceny jego sytuacji życiowej. Jeśli interesuje nas dobry psychiatra białystok czy wykwalifikowany terapeuta, warto na wstępie dobrze rozejrzeć się na rynku tego rodzaju usług. Najczęściej musimy korzystać z pomocy prywatnych gabinetów czy poradni psychologicznych. Jeśli chodzi o państwową służbę zdrowia i dostęp do leczenia psychiatrycznego czy psychologów, często na kontakt ze specjalistą trzeba czekać wiele tygodni lub miesięcy. To stanowczo za długo dla osób, które znajdują się w trudnej sytuacji, mają życiowy kryzys i potrzebują spotkać się ze specjalistą jak najszybciej, a nie za kilka tygodni. Lepiej jest więc zapłacić za prywatne wizyty, ale za to mieć możliwość skorzystania z pomocy jak najszybciej.

A może terapia online

Jeśli nie mamy możliwości spotkania się z psychologiem czy terapeutą osobiście, dobrze jest rozważyć terapię online. Ten rodzaj usług cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony osób, które z różnych względów nie mogą uczestniczyć w terapii stacjonarnej. Czasem ogranicza nas czas, innym razem lokalizacja czy odległość od wybranego gabinetu psychologicznego. Terapia online jest równie skuteczna, jak wszelkie formy stacjonarnego spotkania się z psychologiem. Wszystko zależy od naszego nastawienia i tego, jakie mamy oczekiwania od spotkań z terapeutą. Jeśli jesteśmy nastawieni na szybkie rozwiązanie problemu, z pewnością terapia online będzie nam pomocna. Jeśli jednak nie mamy za bardzo motywacji do rozwiązania problemów, żadna forma terapii nie będzie dla nas odpowiednia, ani online, ani tym bardziej ta, która będzie realizowana w formie stacjonarnej. Skuteczność terapii zawsze zależy przede wszystkim od pacjenta.