Twarde materace nawierzchniowe – dlaczego warto na nich spać?

Twarde materace nawierzchniowe – dlaczego warto na nich spać?

4 lipca 2020 0 By Redakcja

Ludzie zaczynają unikać tradycyjnego pluszowego łóżka. Okazuje się, że leżenie na super miękkiej pluszowej powierzchni przez krótki czas może wydawać się wygodne. Po spaniu na nim przez całą noc może powodować poważny ból pleców.

Ale czy spanie na twardej powierzchni naprawdę może pomóc ci spać lepiej i wygodniej? A w którym momencie twarda… jest zbyt twarda? Od tradycyjnych japońskich futonów, minimalistów wyrzucających swój materac i decydujących się na podłogę, po zwykłych ludzi, którzy wybierają twarde materace topery producent i wszystko pomiędzy. Istnieje wiele różnych sposobów spania na twardszej powierzchni i wszystkie mają swoje wady i zalety. Przejdziemy przez nie i miejmy nadzieję, pomożemy Ci określić, czy ta forma spania jest właściwym wyborem dla Ciebie.

Różne rodzaje spania na twardej powierzchni

Ostatnio pojawił się popularny trend – spanie na podłodze. Nie jest to rzadka praktyka poza Polską. Na przykład tradycyjny japoński styl spania to materac futon na podłodze. Futony zapewniają pewne zmniejszenie ciśnienia. Jednak nadal jest znacznie twardszy niż przeciętny polski materac.

Upewnij się, że niezależnie od tego, którą twardą opcję wybierzesz, zapewnisz odpowiednie wsparcie pod kolanami, szyją i dolną częścią pleców. Są to obszary, które wymagają największego wsparcia, aby utrzymać kręgosłup w prawidłowym ułożeniu. Uważamy, że najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie mocnego, podtrzymującego materaca, który ma również warstwę zapewniającą komfort podczas konturowania.

Zalety spania na twardej powierzchni

Największą zaletą, o której najczęściej mówi się, jeśli chodzi o spanie na twardej powierzchni, jest to, w jaki sposób może pomóc utrzymać kręgosłup w zdrowym, neutralnym ustawieniu. Pamiętaj, że jest to prawdą tylko w określonych okolicznościach. Po pierwsze, masz zdrowy kręgosłup, który może wygodnie leżeć prosto na płaskiej powierzchni. Drugą jest to, że śpisz na plecach.

Spanie na plecach to ogólnie najzdrowsza pozycja dla pleców. Spanie na boku wymaga dużej redukcji nacisku, która nie sprzyja najbardziej stabilnemu spaniu na powierzchni. Podczas gdy większość osób śpiących na brzuchu potrzebuje również twardej powierzchni do spania, może to powodować wiele problemów z szyją podczas spania na brzuchu. Jeśli jednak możesz spać konsekwentnie na plecach, spanie na twardej powierzchni może pomóc w utrzymaniu zdrowego, neutralnego ustawienia kręgosłupa.

Zmniejsz ból pleców

Często ból pleców może być spowodowany utrzymywaniem kręgosłupa w niezdrowej pozycji przez dłuższy czas. Miękkie materace mogą stworzyć tak zwany „efekt hamaka”, kiedy ciało jest kołysane i powoduje, że kręgosłup się wygina. Wyjątkowo miękki materac może również potencjalnie zepsuć się – co może spowodować nierównomierny rozkład materaca z niewygodnymi grudkami i guzkami, ponownie powodując ból pleców.

Ci, którzy cierpią z powodu bólu kulszowego, mogą potencjalnie odnieść korzyści ze spania na twardszej powierzchni. Znowu efekt hamaka zbyt miękkiego materaca zakrzywia kręgosłup, co może potencjalnie powodować lub podrażniać wybrzuszenie lub przepuklinę krążków międzykręgowych. Spanie na twardej powierzchni może potencjalnie pomóc w skorygowaniu lub zmniejszeniu objawów rwy kulszowej.