Tillandsia – ważne informacje o tych roślinach

Tillandsia – ważne informacje o tych roślinach

1 kwietnia 2021 0 By Redakcja

To nie twoja wina, rośliny powietrzne wymagają po prostu innego rodzaju pielęgnacji niż nasze inne rośliny doniczkowe. Kiedy już wiesz, co robić, przekonasz się, że rośliny powietrzne są jednymi z najłatwiejszych i najbardziej wszechstronnych roślin domowych. Traktuj je dobrze, a mogą nawet zakwitnąć! Okej, więc nadszedł czas, abyś był uzbrojony we właściwe informacje, aby zakończyć nadużywanie roślin powietrznych i traktować je z miłością i szacunkiem.

Co kryje się pod tą nazwą?

Termin „rośliny powietrzne” to potoczna nazwa tillandsia sklep, rodzaju Bromeliad, ponieważ nie trzeba ich sadzić w glebie. Tak, bez gleby! W naturze Tillandsias kolonizują obiekty, takie jak skały i drzewa, przylegając do nich korzeniami. Rośliny powietrzne są epifityczne, co oznacza, że pochłaniają wilgoć i składniki odżywcze przez swoje liście, podczas gdy korzenie są wykorzystywane głównie jako wsparcie dla rośliny. To dobra wiadomość dla sprytnych ogrodników! Oznacza to, że możesz umieścić roślinę powietrzną w dowolnym miejscu w domu. Terraria i muszle to świetne pomysły na ekspozycje roślin powietrznych, a jest ich o wiele więcej.

Ponad 500 gatunków Tillandsia rośnie w różnorodnych siedliskach. Niektóre odmiany Tillandsia, takie jak mech hiszpański (Tillandsia usenoides), mogą być inwazyjne, przejmując linie telefoniczne i wspinając się po budynkach.

Instrukcje dotyczące pielęgnacji roślin powietrznych

Tak, jak nazwa wskazuje, musisz zapewnić dużo powietrza dla swojej rośliny powietrznej. Czy musisz dać mu wentylator lub suszarkę? Nie. Tylko upewnij się, że nie jest zamknięte w jakimkolwiek pojemniku, aby świeże powietrze mogło swobodnie krążyć po roślinie.

Ponieważ nie rosną w glebie, rośliny powietrzne muszą wchłaniać wilgoć przez swoje liście. Centra ogrodnicze zalecają spryskiwanie ich kilka razy w tygodniu. Jednak zwykle to po prostu za mało wody i że często jest to powód, dla którego rośliny powietrzne giną.

Lepiej zapewnić roślinom godzinną kąpiel, aby sprostać ich zapotrzebowaniu na wodę. Latem potrzebują cotygodniowej kąpieli, podczas gdy zimą raz na 3 tygodnie. Dobrze jest używać wody deszczowej, kiedy tylko ma się taką możliwość. Możesz również użyć wody z kranu, po prostu pozostaw ją na 24 godziny, aby chlor wyparował lub użyj przefiltrowanej wody.

Aby wykąpać roślinę powietrzną, po prostu wyjmij ją z muszli, miski lub czegokolwiek innego, w czym ją masz, i umieść w misce, która jest wystarczająco duża, aby zanurzyć roślinę w wodzie. Po godzinie wyjmij roślinę i potrząśnij nią do góry nogami, aby usunąć wodę gromadzącą się wewnątrz liści. Odłóż roślinę z powrotem na miejsce i ciesz się jej pięknem przez kolejne 1-3 tygodnie, zanim będzie potrzebowała kolejnej kąpieli.

Aby określić kwitnienie, najlepiej przyjrzeć się cyklowi życia rośliny powietrznej. Tillandsia kwitnie w okresie dojrzałości i zakwitnie tylko raz w życiu. Roślina mateczna zacznie produkować młode rośliny (lub młode), gdy osiągną dojrzałość. Potem umrze, ale każde z jej „dzieci” wyrośnie na dojrzałą roślinę i kwiat, chociaż może to zająć lata. Kwitnienie może trwać od kilku dni do kilku miesięcy, w zależności od gatunku.