Sztywne czy elastyczne? Jakie pasy ortopedyczne masz do wyboru – zobacz!

Sztywne czy elastyczne? Jakie pasy ortopedyczne masz do wyboru – zobacz!

9 marca 2022 0 By Redakcja

Ortezy dolnej części pleców różnią się składem, aby pomóc w leczeniu różnych stanów bólowych pleców, od silnego napięcia mięśni po gojenie pooperacyjne. Większość ortez pleców jest wykonana z podobnych materiałów, ale różnią się sztywnością i kontrolą postawy.

Ogólnie rzecz biorąc, pasy te są klasyfikowane jako elastyczne, półsztywne i sztywne. Sztywne są zwykle używane w przypadkach bólu i/lub niestabilności o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego, takich jak pomoc w gojeniu złamań kręgosłupa lub po operacji kręgosłupa. Półsztywne i elastyczne są stosowane w przypadku łagodniejszego lub umiarkowanego bólu. Który pas ortopedyczny będzie dla Ciebie odpowiedni?

Elastyczne pasy ortopedyczne

Elastyczne ortezy są wykonane z miękkiego materiału, takiego jak mieszanka bawełny/elastyki, płótno i/lub neopren (rodzaj syntetycznej, elastycznej gumy). Te pasy obejmują gorsety, pasy lędźwiowe i pasy krzyżowo-biodrowe.

Elastyczne pasy lędźwiowe lub gorsety zazwyczaj występują w różnych rozmiarach i wzorach. Orteza gorsetowa wygląda podobnie do gorsetu kobiecego i pozwala na ograniczone zginanie. Gorsety zazwyczaj zawierają pionowe metalowe lub plastikowe usztywniacze z przodu, z tyłu i/lub po bokach ortezy, które zapewniają stabilność i pewne ograniczenie ruchu. Pasy lędźwiowe i krzyżowo-biodrowe zapewniają nieco większe ograniczenie ruchu i są zwykle wykonane z mocniejszej tkaniny bez usztywnień.

Elastyczne gorsety i paski mogą pomóc złagodzić ból w dolnej części pleców poprzez:

• Lekki nacisk na tułów, aby pomóc w dostosowaniu postawy i przeniesieniu ciężaru z kręgosłupa
• Zapewnienie dodatkowego wsparcia kręgosłupa, aby odciążyć osłabione lub uszkodzone mięśnie
• Umiarkowanie ograniczający zakres ruchu, aby umożliwić pewne zginanie i skręcanie. Na przykład podczas noszenia elastycznej szyny można pochylić się do przodu na tyle, aby dotknąć górnej części kolana
• Zmniejszenie mikroruchów w luźnym lub osłabionym stawie poprzez ucisk tułowia lub miednicy (szczególnie w pasach lędźwiowych i krzyżowo-biodrowych)
• Rozluźnienie napiętych mięśni poprzez ciepło

Zaleca się skonsultowanie z lekarzem odpowiedniego rozmiaru i dopasowania elastycznej wersji pasa, aby upewnić się, że jest bezpieczny w użyciu i może skutecznie uśmierzać ból.

Sztywne i półsztywne pasy na ból dolnego odcinka kręgosłupa

Sztywne pasy ortopedyczne składają się z mocnej warstwy materiału (zwykle bawełny lub płótna), która owija się wokół tułowia, i zawiera sztywne panele, które zakrywają przód, tył, a czasem boki ortezy. Niektóre modele zawierają elementy z twardego plastiku lub metalu, które zakrywają zewnętrzną część ortezy. Ortezę kręgosłupa, która łączy w sobie elementy ortez elastycznych i sztywnych, można określić mianem ortezy półsztywnej. Na przykład elastyczny pas lędźwiowy może zawierać dodatkową wyściółkę lub formowane plastikowe wkładki dla dodatkowego wsparcia i stabilności.

Opracowano wspólnie z portalem https://www.dbamokregoslup.pl/