Rodzaje ochraniaczy na materac. Który wybrać?

Rodzaje ochraniaczy na materac. Który wybrać?

8 marca 2022 0 By Anna Szafrańska

Obecnie na rynku dostępnych jest dużo sposobów na zabezpieczenie naszego łóżko przed niepotrzebnymi zabrudzeniami, które później trudno usunąć. Jednym z nich jest wodoodporny ochraniacz na łóżko. Kto już z niego korzystał, ten zapewne wie, jak bardzo podnosi komfort snu, a kto jeszcze nie – to ma najlepszą okazję się o tym przekonać!

Ochraniacz na materac – co to takiego?

Samo prześcieradło zazwyczaj nie wystarczy, aby zagwarantować nam pełną ochronę materaca. Dlatego też powstały ochraniacze, które są na tyle solidne i dobrze wykonane, że nie tylko pomogą nam w utrzymaniu należytej czystości, ale również wydłuża żywot naszego ulubionego materaca. Świeżość, czystość i higiena. W takim łóżku aż chce się spać!

Czy wielkość ochraniacza ma znaczenie?

Dobrze dobrany rozmiar ochraniacza na materac ma kluczowe znaczenie dla jego właściwej ochrony oraz komfortu snu. Zbyt mały ochraniacz może się zsunąć z materaca lub nie zabezpieczyć go w całość. Z kolei zbyt duży będzie niepotrzebnie się rolował. Poza tym im większe łóżko, tym więcej materiałów trzeba zużyć na wykonanie ochraniacza, co przekłada się na jego wyższą cenę.

Rodzaje ochraniaczy na materac

Podstawowy podział ochraniaczy to: podkład higieniczny oraz ochraniacz wodoodporny. Prócz tego dzielimy je także ze względu na to, jak można je nałożyć na materac. Dwa najpopularniejsze rodzaje to: ochraniacz z gumką oraz ochraniacz zapinany na zamek. Ochraniacz na materac może być także wykonany z następujących materiałów:
• pvc-frotte – to wodoodporny podkład, łatwy do utrzymania w czystości, antyalergiczny, miękki i delikatny dla skóry, oddychający. Gwarantuje pełną ochronę przed wilgocią i zabrudzeniami,
• jersey – może być pikowany lub nie, przyjazny dla skóry i hipoalergiczny. Nie jest jednak wodoodporny,
• mikrofibra – pikowany lub nie, zazwyczaj trójwarstwowy, niezwykle higieniczny, miękki a przy tym podnoszący komfort cieplny, idealny dla zmarzluchów.

Ile kosztuje ochraniacz na materac czy podkład ?

Nie ma jednej, od górnie ustalonej ceny za podkład nieprzemakalny na materac. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj ochraniacza się zdecydujemy. Najtańsze są ochraniacze, które przypominają prześcieradło, to znaczy mają po bokach gumki, które ułatwiają założenia na materac. Taki ochraniacz możemy kupić już za kilkanaście złotych. Nie gwarantuje od jednak pełnej ochrony łózka. Podczas przekręcania się może po prostu zsunąć się. Jest także mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne od ochraniacza zapinanego na zamek.