System klimatyzacja: jak to tak naprawdę działa?

System klimatyzacja: jak to tak naprawdę działa?

12 lutego 2020 0 By Redakcja

Obecnie systemy HVAC stały się standardową instalacją do regulacji temperatury i jakości powietrza w większości budynków i pomieszczeń samochodowych. Dowiemy się, czym tak naprawdę jest system HVAC i jak to działa, a jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej zajrzy tutaj: https://www.celtron.com.pl/klimatyzacja/.

Czy wiedziałeś?

Systemy HVAC są powszechnie nazywane systemami „kontroli klimatu”. Nastroje matki natury są poza kontrolą człowieka. Smaży nas w upalnym upale, kiedy możemy chcieć się ochłodzić, i zamraża nas do lodu, kiedy możemy chcieć ciepła. Z pewnością jest to trudna miłość, ale dzięki niej wiemy, jak walczyć o siebie i zaspokajać własne potrzeby. I tak, aby uzyskać kontrolę nad naszym środowiskiem, opracowaliśmy system HVAC.

Wiele niezależnych badań dowiodło, że ludzie żyją i osiągają najlepsze wyniki w temperaturach otoczenia 22ºC. Niewiele miejsc na Ziemi ma temperatury w tej okolicy, a nawet jeśli tak, może ulec zmianie w zależności od warunków pogodowych.

Jednakże, chociaż możemy nie być w stanie kontrolować temperatur na zewnątrz za pomocą systemu HVAC, możemy całkowicie kontrolować temperatury przestrzeni wewnątrz naszych pojazdów i budynków. I nie tylko to – nowoczesne systemy HVAC pozwalają nam również:

  • poprawić jakość powietrza, którym oddychamy,

  • dostosować wilgotność otoczenia,

  • wykonać szereg innych regulacji w celu dostosowania środowiska, aby jeszcze bardziej zwiększyć poziom komfortu w nasze przestrzenie.

W poniższych sekcjach dowiemy się, czym jest system HVAC i jak działa, pomagając nam uzyskać pełną kontrolę nad naszym środowiskiem, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samego montażu – sprawdź: https://www.celtron.com.pl/klimatyzacja/montaz-klimatyzacji/.

Co to jest HVAC?

HVAC jest akronimem „Ogrzewanie”, „Wentylacja” i „Klimatyzacja”. Systemy te są tak zwane, ponieważ zawierają wszystkie te trzy funkcje w jednej instalacji. Klimatyzacja działa z wykorzystaniem trzech podstawowych procesów ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (chłodzenia). System składa się z pojedynczych jednostek dedykowanych do zapewnienia każdej z tych funkcji.

Głównym celem systemów HVAC jest zapewnienie komfortu cieplnego poprzez utrzymanie komfortowych temperatur w obudowie, takiej jak samochód lub budynek. Cyrkulują powietrze w obudowie, a także umożliwiają wentylację poprzez wydalenie zużytego powietrza z wewnątrz i doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz.

Oprócz tych głównych funkcji, nowoczesne systemy HVAC zapewniają wiele innych przydatnych funkcji, takich jak kontrola wilgotności, filtracja powietrza, uzupełnianie tlenu, kontrola ciśnienia itp.
Systemy HVAC stały się dzisiaj standardową częścią projektowania średnich i dużych budynków biurowych i przemysłowych. Są one powszechnie stosowane w środkowych segmentach, luksusowych samochodach i innych samochodach. Systemy te są również coraz częściej stosowane w nowoczesnych domach i przestrzeniach mieszkalnych, a usługi takie jak ich serwisowanie (czytaj więcej:
https://www.celtron.com.pl/klimatyzacja/serwis-klimatyzacji/) cieszą się ogromną popularnością.