Stylizacja na rozmowę o pracę – uważaj, żeby nie przesadzić z ubiorem.

Stylizacja na rozmowę o pracę – uważaj, żeby nie przesadzić z ubiorem.

20 października 2020 0 By Anna Szafrańska

Nasz ubiór w dużym stopniu tworzy nasz wizerunek, a w kontaktach z osobami nieznajomymi buduje też opinię o nas samych. Trzeba o tym bezwzględnie pamiętać, jeśli wybieramy się na rozmowę w sprawie pracy. To, jak będziemy ubrani, może zaważyć na decyzji przyszłego pracodawcy, czy zechce nas zatrudnić, czy jednak zrezygnuje nawet pomimo naszych wysokich kompetencji.

Na rozmowę o pracę trzeba bardzo dokładnie się przygotować, także pod względem naszego zewnętrznego wizerunku. Oczywiście, duże znaczenie ma firma, do jakiej aplikujemy. Innego ubrania oczekuje się w dużej korporacji, innego w małej agencji reklamowej, sklepie czy w urzędzie. Dopasujmy więc nasz ubiór do miejsca, w którym chcemy ubierać się o zatrudnienie. Warto zadbać o to, by wyglądać elegancko, stylowo, ale też bez większej przesady. Nadmierna strojność jest zdecydowanie tak samo kiepskim pomysłem jak całkowite zaniedbanie kwestii ubrania.

Styl, klasa, elegancja

Na rozmowę kwalifikacyjną ubierzmy się tak, aby już od wejścia prezentować spójny, profesjonalny wizerunek. Panie powinny założyć elegancją sukienkę lub spodnie z żakietem. Panowie powinni postawić na spodnie i dobrze dobraną marynarkę, choć niekoniecznie musi to być kompletny garnitur. Poza samym ubraniem, panie powinny również zadbać o właściwe uczesanie, dobór biżuterii, delikatny i niezbyt rzucający się w oczy makijaż. A czego unikać? Przede wszystkim ubrań codziennych i uważanych za niezbyt dopasowane do okazji. Dres możemy założyć jedynie wtedy, gdy ubiegamy się o pracę na siłowni czy w klubie fitness. Dżinsy mogą być dobrą opcją do pracy w miejscu, gdzie wymaga się kreatywności, ale można sobie pozwolić na odrobinę luzu i modowego szaleństwa. Jednak w urzędach, poważnych instytucjach czy korporacjach trzeba stawiać na sztywne zasady dress code.

Warto stawiać na dobrą jakość

Jeśli czeka nas rozmowa kwalifikacyjna lub nawet cała seria tego rodzaju spotkań, trzeba w siebie nieco zainwestować. To ważne, bo gdy dostaniemy pracę, będziemy musieli elegancko ubierać się na co dzień. Jeśli na co dzień ubieramy się raczej luźno i sportowo, warto już na etapie składania CV zadbać o ubraniowe zakupy. Bez względu na to, czy interesują nas ubrania do pracy czy odzież weselna sklep, zawsze warto szukać sprawdzonych, renomowanych producentów, dobrze zaopatrzonych sklepów, profesjonalnej obsługi. Oczywiście, niekoniecznie muszą to być sklepy stacjonarne. Ubrania można dziś bez większego problemu kupować w internecie. To dobre rozwiązanie, gdyż mamy wtedy praktycznie nieograniczony wybór i możemy w krótkim czasie i w jednym miejscu obejrzeć tyle kreacji, których obejrzenie w rzeczywistości mogłoby zająć naprawdę sporo czasu. Zanim zdecydujemy się na konkretne odzieżowe rozwiązanie, sprawdźmy, z czego wybrane ubranie jest uszyte, jaki ma krój i fason, czy równie dobrze będzie leżeć na nas, jak na manekinach czy sklepowych wieszakach. Na dobrych ubraniach nie warto też oszczędzać. Im będą lepsze, tym dłużej będą nam służyły w niezmienionym stanie.