Służbowa podróż za granicę – kto odpowiada za nasze ubezpieczenie w trakcie jazdy?

Służbowa podróż za granicę – kto odpowiada za nasze ubezpieczenie w trakcie jazdy?

17 lipca 2020 0 By Anna Szafrańska

Podróżowanie służbowe to obowiązek nie tylko właścicieli firm, ale również wielu pracowników, którzy odpowiadają za utrzymywanie dobrych relacji z klientami, poszerzanie rynków zbytu, nawiązywanie nowych relacji biznesowych. Nie zawsze podróże odbywają się wyłącznie w granicach naszego kraju. Wiele firm szuka nowych kontrahentów i biznesowych partnerów za granicą.

Podróże zagraniczne to zdecydowanie większe wyzwanie dla pracowników niż poruszanie się wyłącznie w granicach kraju. Konieczne jest dobre przygotowanie się do podróży, a także spełnienie wielu formalności. Przygotowań do wyjazdu nie należy więc zostawiać na ostatnią chwilę. Im szybciej wszystko załatwimy, tym szybciej będziemy mogli zająć się wyłącznie merytorycznym przygotowaniem do spotkań z klientami, kontrahentami czy partnerami biznesowymi. Najlepiej, aby za przygotowania do podróży zabrać się od razy, gdy tylko ustalimy termin wyjazdu. Na ostatnią chwilę może się okazać, że wiele kwestii nie zostało załatwionych tak, jak trzeba.

O dobre ubezpieczenie musi zadbać pracodawca

Podróżujący służbowo za granicę pracownicy nadal pozostają pod opieką pracodawcy, jeśli chodzi o wiele kwestii formalnych. To firma wysyła bowiem pracownika w podróż i czas spędzony w niej jest w rzeczywistości czasem pracy. Wiąże się to między innymi ze spełnianiem obowiązków pracodawcy w zakresie czasu pracy, a także finansowania wszystkich kwestii związanych z wyjazdem – od środka transportu, przez noclegi, wyżywienie i wszystkie koszty ponoszone w czasie takiej służbowej podróży. Pracodawca musi również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie pracownika, bez względu na to, jakim środkiem transportu będzie się on poruszał w czasie zagranicznej podróży. Najwięcej uwagi trzeba zwrócić na ubezpieczenie w sytuacji, gdy podróż będzie odbywała się służbowym samochodem. Nie można jednak zaniechać tej kwestii także wtedy, gdy pracownik wybierze się w zagraniczną podróż busem, pociągiem czy też samolotem.

Spora odpowiedzialność przewoźnika

Pasażerowie poruszający się transportem zbiorowym są również pod ochroną ubezpieczeniową, którą posiada firma przewozowa. Dotyczy to między innymi podróżowania busami za granicę. Firma przewozowa musi posiadać kompleksowe ubezpieczenie, którym objęci są także wszyscy pasażerowie. Każdy, kto kupuje bilet na podróż, oczekuje bowiem ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków i nieprzewidzianych sytuacji, a także poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Dzięki dobremu ubezpieczeniu nie trzeba się obawiać, że jakiekolwiek nieprzewidziane wypadki pokrzyżują plany pasażerów. Chodzi tu chociażby o sytuacje, gdy bus w czasie jazdy ulegnie awarii czy kolizji i potrzebne będzie podstawienie pojazdu zastępczego. Pasażerowie nie mogą bowiem ponosić odpowiedzialności za coś, na co nie mają zupełnie żadnego wpływu. Aby mieć pewność, że w czasie podróży jesteśmy dobrze chronieni, warto wybierać usługi sprawdzonych i solidnych przewoźników. Na http://busdoanglii24.pl znajdziemy przewozy międzynarodowe świadczone przez dobrą, renomowaną firmę, która cieszy się dobrymi opiniami wśród pasażerów. Można więc mieć pewność, że podróż przebiegnie zgodnie z planem i bez żadnych niepotrzebnych problemów.