Naruszanie prawa podatkowego – musisz to wiedzieć!
18 lipca 2020Osoby fizyczne i właściciele firm często mają więcej niż jeden sposób na zakończenie transakcji podlegającej opodatkowaniu. Planowanie podatkowe ocenia różne opcje podatkowe, aby określić, w jaki sposób przeprowadzać transakcje biznesowe i osobiste w celu zmniejszenia lub wyeliminowania zobowiązania podatkowego.
Chociaż brzmią podobnie, „unikanie opodatkowania” i „uchylanie się od opodatkowania” są radykalnie różne. Unikanie opodatkowania obniża Twój rachunek podatkowy poprzez strukturyzację transakcji w taki sposób, aby uzyskać największe korzyści podatkowe. Unikanie podatków jest całkowicie legalne – i niezwykle mądre.
Z drugiej strony uchylanie się od płacenia podatków to próba zmniejszenia zobowiązania podatkowego poprzez oszustwo, podstęp lub zatajenie. Unikanie płacenia podatków to przestępstwo i powoduje, że rozpoczyna się postępowanie podatkowe radca prawny Warszawa .
Skąd wiesz, kiedy sprytne planowanie – unikanie opodatkowania – posuwa się za daleko i przekracza granicę, aby stać się nielegalnym uchylaniem się od płacenia podatków? Często rozróżnienie dotyczy tego, czy działania zostały podjęte z oszukańczym zamiarem.
Właściciele firm często podlegają większej kontroli niż pracownicy o podobnym poziomie dochodów. Czemu? Ponieważ właściciel firmy ma więcej możliwości uniknięcia podatku, zarówno legalnego, jak i nielegalnego.
Oto niektóre z najczęstszych działań przestępczych naruszających prawo podatkowe.
Celowo zaniżanie lub pomijanie dochodów. Nie wymaga to wyjaśnień: ukrywanie dochodów jest oszukańcze. Przykłady obejmują niezgłoszenie przez właściciela firmy części dziennych wpływów lub niezgłoszenie przez wynajmującego płatności czynszu.
Prowadzenie dwóch kompletów ksiąg i dokonywanie fałszywych wpisów w księgach i aktach. Angażowanie się w nieprawidłowości księgowe, takie jak brak prowadzenia przez firmę odpowiednich rejestrów lub rozbieżność między kwotami wykazanymi w deklaracji firmy a kwotami wykazanymi w jej sprawozdaniach finansowych, ogólnie świadczy o oszukańczym zamiarze.
Żądanie fałszywych lub zawyżonych potrąceń przy zwrocie. Obejmują one od dochodzenia bezpodstawnych potrąceń na cele charytatywne po zawyżanie kosztów podróży. Może również obejmować płacenie dzieciom lub współmałżonkowi za pracę, której nie wykonywali. Urząd jest zawsze czujny, jeśli chodzi o zawyżone odliczenia od podmiotów tranzytowych.
Pobieranie wydatków osobistych jako wydatków służbowych. Jest to pułapka, w którą łatwo wpaść, ponieważ często aktywa, takie jak samochód lub komputer, mają zastosowanie zarówno biznesowe, jak i osobiste. Właściwe prowadzenie dokumentacji znacznie przyczyni się do zapobiegania wykrywaniu oszustw podatkowych.
Ukrywanie lub przekazywanie aktywów lub dochodów. Ten rodzaj oszustwa może przybierać różne formy, od prostego ukrycia środków na koncie bankowym po niewłaściwe alokacje między podatnikami. Na przykład niewłaściwe przypisanie dochodu powiązanemu podatnikowi, który znajduje się w niższym przedziale podatkowym, na przykład gdy korporacja dokonuje wypłat na rzecz dzieci udziałowca sprawującego kontrolę, może zostać uznane za oszustwo podatkowe.