Słaba ergonomia na magazynie? Poznaj drabiny jezdne i inne rozwiązania!

Słaba ergonomia na magazynie? Poznaj drabiny jezdne i inne rozwiązania!

26 marca 2023 0 By Redakcja

Codzienne funkcje większości magazynów i zakładów przemysłowych mieści się w zakresie ręcznego przemieszczania materiałów — ciągłego podnoszenia, zginania, rozciągania, sięgania, pchania i innego rodzaju manipulowania materiałami przy użyciu siły fizycznej. Ludzie przenoszą kartony, kompletują zamówienia, sięgają po materiały do pakowania i wykonują inne zadania. Ręczne przemieszczanie materiałów przyczynia się do zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, w ilości ponad 500 000 zgłaszanych rocznie przypadków nadwyrężeń i naprężeń w ramionach, plecach, ramionach i nogach.

Niepełnosprawność i wydatki medyczne związane z ergonomią są bolesne dla biznesu i dla pracowników

Firmy płacą za słabą ergonomię w zakładzie poprzez składki na ubezpieczenie odszkodowawcze dla pracowników i, oczywiście, straty produktywności, ponieważ ludzie są odsunięci na bok i niezdolni do pracy. Słaba ergonomia powoduje zmęczenie, które może bezpośrednio prowadzić do urazów, błędów i obniżonej produktywności. Wiele osób traktuje ergonomię równie poważnie, jak zapobieganie wypadkom, co jest racjonalne.

Dobra wiadomość: ergonomia i produktywność są najlepszymi przyjaciółmi. Z badań jasno wynika, że program ulepszeń ergonomicznych może:

• zmniejszyć obciążenie fizyczne
• zwiększyć produktywność operacyjną.

Oprócz oczywistych korzyści w postaci zdrowszej, tańszej siły roboczej, dobry program ergonomii może pomóc w dostrzeżeniu sposobów na poprawę rozmieszczenia produktu, przepływu materiałów, procesów i pracy.

Jak znaleźć obszary do poprawy ergonomii magazynu?

Ogólnie rzecz biorąc, należy dążyć do ograniczenia lub wyeliminowania podnoszenia z poziomu podłogi, rozciągania w celu dosięgnięcia ładunków powyżej lub poniżej poziomu ramienia oraz umieszczania ludzi w pozycjach wymagających nadmiernego zginania lub rozciągania przez długi czas.

Przejdź się po hali produkcyjnej i szukaj niewygodnych pozycji. Czy ludzie rutynowo pochylają się lub przeciągają, aby dotrzeć do jakiegoś obszaru, odebrać zamówienie, złożyć zestaw? Monitoruj przepływ pracy pod kątem powtarzających się ruchów. Jeśli funkcja wymaga sięgania, przenoszenia rzeczy lub podnoszenia ich przez cały czas, warto ją przeanalizować pod kątem weryfikacji.

Znajdź i zmniejsz wysiłek siłowy. Ciężkie podnoszenie i manipulowanie ciężkimi ładunkami to sprawa o odszkodowanie pracownicze, która czeka, aby się wydarzyć. Czy obciążenia są takie, że każdy w zakładzie może wykonać zadanie? Ta koncepcja ogranicza wysiłek wszystkich zaangażowanych osób i zapewnia ogromną elastyczność pracy.

Poszukaj problemów z punktami nacisku. Czy ludzie opierają się o twarde części lub powierzchnie, które mogą mieć ostre krawędzie? Czy drabiny jezdne są właściwie użytkowane? Pozycje statyczne są pozycjami szkodliwymi. Współczesne badania pokazują, że siedzenie przy biurku przez cały dzień jest dla ludzi trudne. Każda stała pozycja lub postawa, w tym stanie na podłodze zakładu w tej samej pozycji, jest niewłaściwa pod względem ergonomicznym.